6 aylık pilot uygulama sona erdi: İngiltere’de onlarca şirket haftada 4 gün çalışmayı kalıcılaştırıyor

Gelişmiş ülkelerde haftada 5 gün mesai anlayışından uzaklaşmak isteyenlerin sayısı artıyor. Son olarak İngiltere'de "haftada 4 gün çalışma denemesine" katılan birçok firmanın 6 aylık pilot uygulamayı kalıcı hale getirdiği açıklandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelişmiş ülkelerde haftada 4 gün mesai uygulaması yaygınlaşıyor. Belçika, İzlanda, İsveç ve Almanya’da kısmen uygulanmaya başlanan 4 gün mesai İngiltere’de denenmeye başlanmıştı. Pilot uygulamaya katılan firmaların büyük çocuğunluğu, 4 gün mesaiye devam kararı aldı.

BBC’nin haberine göre, ülkede kar amacı gütmeyen “4 Day Week Global” adlı kuruluşun Haziran 2022’de başlattığı ve 6 ay boyunca 3 binden fazla çalışanın haftada 4 gün çalıştığı pilot uygulamanın etkisini değerlendiren bir rapor, özellikle çalışanların esenliği için bunun “kapsamlı faydaları” olduğunu tespit etti.

61 ŞİRKETTEN 56’SI DEVAM KARARI ALDI

Uygulamaya katılan 61 şirketten 56’sı, en azından şimdilik haftada 4 gün çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Raporun genel bulguları arasında, personelin hasta olduğunu bildirmeye çok daha az yatkın olması, işverenleriyle kalmaya daha fazla meyilli olması, işe alım maliyetlerinin azaltılması ve personeli eğitmenin daha değerli hale gelmesi yer aldı.

İngiltere genelinde 6 ofisi bulunan bir çevre danışmanlığı şirketi olan Tyler Grange, yeni çalışma modelini devam ettireceğini açıkladı.

Genel Müdür Simon Ursell, uygulamanın ilk ayının “biraz tehlikeli” olduğunu ifade ederek, “Temel olarak, insanlara bu inanılmaz teşviki verirseniz, bunun işe yaraması için gerçekten çok çalışacaklar.” dedi.

“İŞE GELMEME ORANI ÜÇTE İKİ AZALDI”

Ursell, ekibinin daha mutlu olduğunu, işe gelmeme oranının üçte iki azaldığını ve şirketin birçok iş başvurusu aldığını söyledi.

Denemenin sonuçları Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College’dan araştırmacılarca değerlendirildi.

6 aylık pilot uygulama sona erdi: İngiltere’de onlarca şirket haftada 4 gün çalışmayı kalıcılaştırıyor

Yorumlar kapalı.