6 yaşındaki çocuğun cinsel istismar davasında skandal! Mahkemeden, “kapalı duruşma” ve “yayın yasağı” kararı!

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesi nedeniyle açılan davaya başlandı. Kartal'daki Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya; tutuklu sanıklar Gümüşel ve İstekli getirilirken, tutuksuz sanık anne Fatıma Gümüşel ise katılmadı. Dava öncesi duruşma salonu önünde avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında imam nikahı adı altında sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasına yönelik davanın ilk duruşması bugün İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşmada “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından hapsi istenen baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve Kadir İstekli sanık olarak hâkim karşısına çıkacak. Duruşmada üç sanığın savunması alınacak.

Duruşma öncesi güvenlik görevlileri basının içeri girmesine izin vermezken yüzlerce avukat  H.K.G’yi savunmak için duruşma salonu önüne geldi. Davayı, CHP, HKP ve Sol Parti, birçok sivil toplum kuruluşu ve kadın örgütü de takip ediyor. Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla adliye önünde toplanan basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar,” İktidar failleri, çocuk istismarcısı tarikat liderlerini, denetimsiz tarikat yurtlarını korumakla meşgul. Tüm çocuklar güvenle yaşayabilene kadar mücadelemizle buradayız” dedi.

Davaya müdahil olmak isteyen avukatların salona girmesinin ardından sanık avukatları, “Kim olduğu bilinmeyen kişileri içeri almayın. Biz giremiyoruz” demesi üzerine duruşma salonu önünde gerginlik çıktı.

Katılma talepleri sunulmadan duruşma başladı. Baro temsilcileri ve kurumlar duruma tepki gösterdi.

Baro başkanlarının ve STK’ların tepkilerinin ardından duruşma büyük salona alındı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar H.K.G’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel ve tarikat üyesi Kadir İstekli getirildi.

Mahkeme başkanı, duruşmaya katılım talepleri bulunan barolardan beyan almaya başladı. Avukatlar, usülen katılım taleplerinin iddianame ve beyanlardan önce alınmasının yanlış olduğunu belirtti.

Avukatların ısrarının ardından mahkeme heyeti, SEGBİS kaydını açıldı ve iddianame okunmaya başlandı.

Balıkesir, Aydın, Hatay, Konya, Kocaeli, Mersin, Trabzon, Muğla, Tokat, Malatya, Kırıkkale, Çorum, Kütahya, Ordu, Eskişehir, Yalova, Bolu, Aksaray, Antalya, Manisa, Şanlıurfa, İstanbul, Çankırı, Düzce, İzmir, Iğdır, Denizli, Tekirdağ, Ankara, Bartın, Diyarbakır, Hakkari, Samsun, Batman, Giresun, Kayseri, Isparta, Bitlis, Kars, Erzurum, Van, Kırklareli, Afyonkarahisar baroları katılım talebinde bulundu.

Davanın tutuklu sanıkları Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel, mahkeme salonunda boyunları öne eğik şekilde duruyor. Baroların ve davaya katılmak isteyen avukatların söylediklerini duyan Gümüşel ve İstekli hiçbir tepki vermedi.

Emek Partisi, TİP, CHP, HDP’li vekiller ve AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı da davaya müdahil olmak istedi.

Derneklerin, siyasi partilerin ve baroların davaya katılım taleplerini beyan etmesinin ardından mahkeme heyeti, dosyanın gizliliği hakkında karar verecek.

Savcı, genel ahlâk gerekçesiyle duruşmanın kapalı yapılmasını mahkemeden talep etti. Mahkeme, karar için duruşmaya ara verdi.

Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, yayın yasağı kararı aldı ve duruşmaların kapalı yapılmasına karar verdi.

HİRANUR VAKFI ÜYELERİNDEN DESTEK

Hiranur Vakfı üyeleri adliye önüne pankart ve dövizlerle gelip “Mahkeme azgın azınlığa yol verme” sloganı atarak tekbir getirdi.

ADLİ TIP KURUMU RAPORU: H.K.G’NİN RUH SAĞLIĞI ETKİLENDİ

Adli Tıp Kurumu, H.K.G’nin yaşadığı olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunu tespit etti. Mahkeme, dava sürecinde mağdurenin beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasına karar vermişti. Bu nedenle Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen H.K.G. uzman hekimler tarafından muayene edildi. Bu inceleme sonucunda hazırlanan 25 Ocak 2023 tarihli rapor, mahkemeye gönderildi. Raporda, cinsel istismar olayından dolayı mağdurenin ruh sağlığının bozulduğu yönünde mütalaa verildi. Kararın sonuç bölümünde, şöyle denildi:

“Yukarıdaki tıbbi belgeler ve dava dosyasının tetkikinde elde edilen ve adli psikiyatriyi ilgilendiren hususların değerlendirilmesinde; (…) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası stres bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma göre H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada gizlilik kararı alınarak duruşmaların basına kapalı yapılmasını ve davaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, duruşmada ilk olarak bu talebi ele alması bekleniyor. Eğer gizlilik kararı konulursa duruşmaya yalnızca sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak.

6 yaşındaki çocuğun cinsel istismar davasında skandal! Mahkemeden, “kapalı duruşma” ve “yayın yasağı” kararı!

Yorumlar kapalı.