ABB, 9 bin 640 çiftçiye 9,5 milyon sebze fidesi dağıttı

Başkentli çiftçilere yönelik desteklerini sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 16 Mayıs’ta başladığı sebze fidesi dağıtımını tamamladı. Yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i çiftçi katkı paylı destek ile yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 25 ilçenin tamamında 9 bin 640 çiftçiye dağıtıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABB, Başkent’te yerli üretimi artırmak ve üreticinin bütçesine katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerine devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta yerli üreticilere yönelik başlattığı sebze fidesi (domates, biber, patlıcan) dağıtımını tamamladı. Yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 25 ilçede 9 bin 640 çiftçiye ulaştırıldı.

YÜZDE 75’i HİBE, YÜZDE 25’İ ÇİFTÇİ KATKI PAYLI

Yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i ise çiftçi katkı paylı sebze fidesi desteği sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, sebze fidesi dağıtımını 28 Mayıs’ta Pursaklar ve Keçiören (Etlik) ilçesi ile bitirdi.

Geçen yıl yaklaşık 8 milyon sebze fidesi dağıtan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu yıl ise 5 milyon 323 bin 710 adet domates, 3 milyon 972 bin biber, 150 bin 780 patlıcan fidesi olmak üzere toplam 9 milyon 447 bin 285 sebze fidesini Başkentli çiftçilerle buluşturdu.

BEYPAZARLI ÇİFTÇİLERDEN SEBZE FİDESİNE YOĞUN İLGİ

Beypazarlı çiftçiler, belediyenin sebze fidesi desteğine bu yıl da yoğun ilgi gösterdi. Sabahın erken saatlerinde Beypazarı Fen İşleri Şantiyesi’ne akın eden çiftçiler, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı desteğe şu sözlerle teşekkür ettiler:

Halil İbrahim Köksal: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmayı hızlandırmak için çiftçilere vermiş olduğu desteklerden dolayı çok mutluyum, böyle hizmetler Türkiye’de daha önce yaşanmadı. İlçe belediyeleri de inşallah böyle hizmetler yapar. Sebze fidesi desteği olmasaydı bu sene tarlamıza ekim yapamayacaktık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ömer Aktaş: Milletin sebze fidesi alacak parası kalmadı. Ben, 2 bin tane fide aldım, bunları dışarıdan almaya kalksam çok daha pahalı olacaktı. Yapılan bu hizmet unutulmaz bir şey. Başkanımızın çiftçiye çok desteği oldu.

Muhittin Türkoğlu: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız çiftçiye her zaman yardım ediyor. Sebze fidesi dağıtımı bizler için çok önemli. Büyükşehir Belediyesi’nin mazot, tohum ve gübre desteğinden de faydalandım. Bu destekler olmasaydı ürünleri paramızla alacaktık, maliyetlerimiz azaldı.

Havva Metin: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden 3 senedir faydalanıyorum. Şimdi de 3 bin tane fide aldım. Bu destekten, Mansur Yavaş’ı destekleyen de desteklemeyen de yararlandı.

Ercan Ulus: 30 yıldır çiftçilik yapıyorum, sebze fidesi dağıtımından çok memnunum. Piyasaya göre daha uygun fiyatla alıyoruz.

Selahattin Tiftik: Daha önce de gübre olsun, arpa olsun birçok hizmetten yararlandım. Bizlere verdiği desteklerden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.

Kazım Uslu (Beypazarı Kabaca Mahalle Muhtarı): Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu hizmetler çok anlamlı gerçekten ve herkes faydalanıyor. Başkanımıza teşekkür ediyoruz.

“ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMIŞTIM TEKRAR BAŞLADIM”

Başkentli üreticilerin ekonomisine de katkı sağlayan sebze fidesi desteğine Sincanlı çiftçiler de yararlandı. Bu destekler sayesinde ayakta durduklarını ve üretimden kopmadıklarını belirten üreticiler, şu değerlendirmelerde bulundular:

Yunus Yalçın (Etimesgut Orhun Mahalle Muhtarı): Baba mesleği çiftçilikle uğraşıyorum. Mansur Başkanımıza öncelikle çok çok teşekkür ediyorum, çiftçilerimize çok büyük desteği oldu. Fide dağıtılıyor, nohut aldık, buğday aldık, gübre aldık, mazot desteği oldu. Artan maliyetler nedeniyle çiftçiler zor durumda bu destekler çok önemli.

Hatice İlhan: 10 senedir çiftçilik yapıyorum. Desteklerden çok memnunuz. Destek olmasaydı cebimizden alacaktık.

Musa Özcan: Çiftçi çok memnun bu desteklerden. Zor zamanlardan geçiyoruz ve ilaç gibi geliyor. Buğday, nohut desteğinden hep yararlandık. Tohumlar tarlaya ekilmiş durumda ve piyasaya baktığımızda en kaliteli tohumları çiftçiye destek olarak veriyor. Geçen sene arpa desteğinden çok verim aldık.

Hacı Atakan: Bu destekler mükemmel. Mazot desteği olsun, tohum desteği olsun, saymakla bitiremeyiz. Her zaman üreticinin yanında. Köyden kente göçlerin yaşandığı sırada Mansur Başkanımızın bu desteklerinin üzerine söylenecek söz yok.

Mustafa Şanlıtürk: Çiftçiliği bırakmıştım, tekrar başladım. Köylülere bu destekler çok iyi oldu. Büyükşehir’in Gölbaşı’nda ektiği aronia bitkisinden sonra boş arsamı böyle değerlendirmeye başladım, domates ekmeye başladım.

GÖLBAŞILI VE ALTINDAĞ PEÇENEKLİ ÇİFTÇİLER DE SEBZE DESTEĞİNDEN MEMNUN

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından dağıtılan sebze fidesinden yararlanan Gölbaşılı ve Altındağ Peçenekli çiftçiler ile mahalle muhtarları da düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

Arzu Dervişoğlu (Eymir Mahalle Muhtarı): Mansur Başkanımıza bu destekleri sağladığı için teşekkür ediyorum. Şu ekonomik sıkıntıda üreticiye destek verdiği için bu destekleri çok anlamlı buluyor ve kendisini kutluyorum.

Reşat Yüksel (Oğulbey Mahalle Muhtarı): Mansur Başkanımızın sayesinde bahçelerimizi ekeceğiz. Bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum.

Salim Ertürk: Sayın Başkana teşekkür ederiz. Hem mazot hem fide hem de gübre desteğinden faydalandım. Tohum desteği de aldım. Ekonomik yönden çok katkısı oldu.

Cesur Mahir Koyuncu: Bu destekten ilk kez faydalandım. Ekonomik yönden çok katkısı oldu. Allah razı olsun.

Hayrettin Koç: Kaç yıldır bu desteklerden faydalanıyorum. Başkanımıza gerçekten çok teşekkür ederiz.

Ali Köse (Altındağ Peçenek Mahalle Muhtarı): Bu çok güzel bir hizmet. Biz tohum, gübre, mazot ve şimdi de sebze fidesi desteği alıyoruz. Gerçekten çiftçiye büyük katkısı oldu.

Adil Tuna (Altındağ Tatlar Mahalle Muhtarı): Nohut, buğday, fide gibi tüm desteklerden yararlanıyoruz. Çiftçimiz bu yardımlardan çok memnun. Köylüm adına teşekkür ediyorum.

Mehmet Hidayet Dumlupınar: Ailece çiftçilik yapıyoruz. Geçen yıl da fide aldım, sebzeler çok bol ve kaliteli çıktı. Diğer desteklerden de yararlandık arpa, buğday, fiğ tohumu… Genç arkadaşlarımı da bu işe teşvik ediyorum onlar da bu işi yapsınlar çünkü belediye üreticileri destekliyor.

ÇUBUK İLE DEVAM EDEN DAĞITIM PURSAK VE KEÇİÖREN (ETLİK) İLÇELERİ İLE SONA ERDİ

Çubuk ile devam eden dağıtım süreci Pursaklar ve Keçiören (Etlik) ilçeleri ile sona erdi.

Uygun fiyatı ve yüksek kalitesi nedeniyle sebze fidelerini beğendiklerini vurgulayan Başkentli çiftçiler, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler:

Emrullah Öztürk: Sebze fidesi desteği çok güzel. Ben, 3 yıldır bu hizmetten faydalanıyorum ve almış olduğumuz fidelerden çok güzel verim aldık. Nohut, buğday ve mazot desteğinden de faydalandım, Başkanımız Mansur Yavaş’tan Allah razı olsun.

Kemal Akdoğan: Sebze fidesi desteğinden çiftçiler olarak çok memnunuz ve bu hizmetlerin devamını diliyoruz.

Hıdır Karataş (Çubuk Yukarı Emirler Mahallesi Muhtarı): Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sebze fidesi desteğinden çok memnunuz ve bu desteklerin devamını diliyoruz.

Şehriban Uzaoğlu: Mansur Başkanımızın çiftçilere vermiş olduğu desteklerden çok memnunuz, sebze fidesi için de çok teşekkür ediyorum.

Sadık Can (Çubuk Muhtarlar Dernek Başkanı): Yerli üreticilere bugüne kadara nohut, arpa, buğday tohumu ve mazot desteği şimdi de sebze fidesi dağıttığı için çiftçiler adına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a çok teşekkür ediyoruz.

İbrahim Akdemir: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden geçen sene yonca ve mısır tohumu almıştık, bu sene de sebze fidesi alıyoruz.

Bekir Türkay: Sebze fidesi desteğinin yanı sıra mazot desteğinden de faydalandım, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Mustafa Kaya: Bugüne kadar görmediğimiz desteği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan gördük, Allah ondan razı olsun.

ABB, 9 bin 640 çiftçiye 9,5 milyon sebze fidesi dağıttı

Yorumlar kapalı.