Ahmet Davutoğlu’ndan Altılı Masa çıkışı: “Kimse bu masayı kendi tekeline alamaz, hep birlikte kurduk.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayına ilişkin, "Kimse bu masayı kendi tekeline alamaz. Bu hepimiz için geçerli ve altı siyasi liderin anlaşması, altı kişinin anlaşması değil altı geleneğin anlaşması" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı yönündeki tartışmalar devam ederken, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bugün çarpıcı bir açıklama yaptı. Davutoğlu, Fox TV canlı yayınında şunları söyledi:

– Liderler arasında şu anda kırgınlık yok. Çok ciddi anlamda siyasi nezaket var. Ama diyelim ki ufak tefek kırgınlık oldu. Bir ailede yok mu bu? Bir ailede kardeşler arasında tartışma olmuyor mu? Bazen yüksek sesli tonda tartışmalar olmuyor mu? Türkiye büyük bir aile ve biz de o ailenin fertleriyiz.

“İKİ SEÇİM KARŞILIKLI MÜCADELE ETTİK”

– Altılı Masa etrafında toplanan siyasi partiler bir geleneği temsil ediyor. CHP ile İYİ Parti’nin kadroları muhtemelen 70’li yıllarda karşılıklı cepheler halindeydiler, sağ ve sol olarak. Biz Sayın Kılıçdaroğlu ile iki genel başkan olarak iki seçim karşılıklı mücadele ettik. Hepsini arka arkaya koyabilirsiniz. Tüm bu süreçler içinden biz ders aldık. Altı siyasi liderin belki de en erdemli vasfı ders almaları.

“VARSA BÖYLE BİRİSİ AÇIKLASIN”

Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığına karşı çıkılmasını esas alan metin nerede hazırlanmış, hangi ülkenin büyükelçiliğinde kaleme alınmıştır?” sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

– Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı yapmış biri olarak söylüyorum, Türkiye’de hiçbir siyasi böyle bir metni başka bir büyükelçilikle konuşmaz. Türkiye’ye saygısı olan böyle bir söz sarf etmez. Varsa böyle birisi açıklasın.

“KİMSEDEN ÇEKİNDİĞİMİZ YOK”

– Sistem değişirken oraya, “Bu sistem değişikliğinden sonra iki dönem olabilir” maddesi konmadığı için önceki dönem de sayılıyor. Hukuken bu konuda neredeyse ihtilaf yok. Biz bunu da onun için açıklama metnine koyduk. Ama aynı açıklama metnini Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli dikkatli okursa, bir sonraki paragrafta diyoruz ki, “Hukuken böyle olmakla birlikte biz sizi seçim meydanında göndereceğiz.” Kimseden çekindiğimiz yok, bunu hukuki bir tartışma konusu yapmayacağız.

“HEPİMİZ FEDAKARLIK YAPACAĞIZ”

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının ne zaman açıklanacağı ve sonrasında liderlerin nasıl konumlanacağının sorulması üzerine Davutoğlu, “Son toplantıda, ‘Önce ikili istişareler yapalım.’ dedik. Bu istişarelere bu hafta başlıyoruz” dedi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık bu masada birilerinin kazanacağı, birilerinin kaybedeceği bir formül yok. Ya hepimiz kazanacağız ve bizimle birlikte ülke kazanacak ya da hepimiz kaybedeceğiz. Böyle bir tabloyu herkes içselleştirdiği için farklı kanaati olanlar da bu farklı kanaatlerini bir şekilde ortak meyile doğru revize etme durumunda kalacak. Hepimiz fedakarlık yapacağız.”

“ALTI GELENEĞİN ANLAŞMASI”

Altılı Masa liderlerinin fedakarlıklar yaparak bir araya geldiğini belirten Davutoğlu, “Kimse bu masayı kendi tekeline alamaz. Kimse tek başına bir partinin değeriymiş gibi bu masayı gösteremez. Bu hepimiz için geçerli ve altı siyasi liderin anlaşması, altı kişinin anlaşması değil, altı geleneğin anlaşması. Onun için aramızdan çıkacak ve birlikte onaylayacağımız cumhurbaşkanı adayı da bu fedakarlığı yaptığı ölçüde başarılı olur sistem” ifadelerini kullandı.

“ORTAK AKIL İŞLETECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı adayı belirlenirken Altılı Masa’da yer alan diğer parti liderlerine olan güvenini dile getiren Davutoğlu, “İnşallah cumhurbaşkanı adayımız 13’üncü cumhurbaşkanı olacaktır ve bu adayı belirleme sürecinde tabii görüş ayrılıkları olacak. Ama hep beraber bir ortak akıl işleteceğiz” dedi.

Ahmet Davutoğlu’ndan Altılı Masa çıkışı: “Kimse bu masayı kendi tekeline alamaz, hep birlikte kurduk.”

Yorumlar kapalı.