Ameliyattan 25 yıl kaçan hastadan 750 gram prostat çıktı

Konya'da ameliyat olması gerektiğini bildiği halde korktuğu için yıllarca tedavisini erteleyen hastadaki zamanla büyüyerek 750 grama kadar ulaşan prostat başarıyla alındı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Akın, 25 yıl önce idrar yapamama şikayetiyle hastaneye başvurdu. Prostat ameliyatı olması gerektiğini öğrenen 75 yaşındaki Akın, korktuğu için tedaviyi yıllarca erteledi.

Son 4 yıldır şikayetleri iyice artan Akın, bu kez ameliyat olmaya karar verdi. Ancak prostatı 750 grama ulaştığı için gittiği hastanelerdeki doktorlar, bu büyüklükteki prostatı alamayacaklarını söyledi.

Hastaneye başvuran Akın, kapalı yöntemle prostat dokusunu tamamen temizleyip dışarıya atabilen Holmium Lazer Prostat (HoLEP) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

“ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK PROSTAT AMELİYATLARINDAN BİRİSİ”

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Buldu, hastanın bir hafta önce idrar yolunda kanama, genel durum bozukluğu ve enfeksiyon şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Yapılan tetkiklerde, prostatın ileri derecede büyük olduğunu tespit ettiklerini aktaran Buldu, “Hastamızın prostatı büyük kavramının da üzerinde 750 grama ulaşmış. Bu, araştırmalarımıza göre şimdiye kadar yapılmış en büyük prostat ameliyatlarından birisi. Prostat, erişkinlerde 25-30 gram olan bir salgı bezidir. 40’lı yaşlardan sonra değişik etkenlere bağlı olarak büyümeye başlayabilir. Bazen 40-50 gram prostat bile çok ciddi şikayetlere neden olabiliyor.” diye konuştu.

Bu büyüklükteki prostatın açık ameliyat yöntemiyle alınabildiğine değinen Buldu, ancak yeni gelişen teknolojilerle yöntemin lazerle yapılan kapalı bir operasyona dönüştüğünü kaydetti.

Buldu, yöntemin, hastalar için çok büyük bir konfor olduğunu belirterek, “Hastalarda kanamanın ve enfeksiyon riskinin daha az olması, çok hızlı taburcu olabilmesi ve idrar tutucu kasların görünerek korunabilmesi gibi önemli avantajları var. Açık ameliyatlarda hastayı bir hafta hastanede tutuyorduk. Ancak bu yöntemle en geç iki gün sonra taburcu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“İŞİN DOĞRUSU AMELİYAT OLMAMAK İÇİN HEP KAÇTIM”

Başarılı bir operasyonun ardından sağlığına kavuşan Akın ise yıllardır bu hastalıkla mücadele ettiğini ancak ameliyat olmaktan korktuğunu söyledi.

Prostatının da bu süreçte büyüdüğünü, sıkıntılarının daha da arttığını anlatan Akın, “İşin doğrusu ameliyat olmamak için hep kaçtım. Ameliyat olmaya karar verince dört hastaneye başvurdum. Ancak doktorlar, bu büyüklükteki prostatı alamayacağını söyleyince endişem arttı. Torunlarımın araştırmaları neticesinde İbrahim hocama geldik. Ameliyatım o kadar kolay geçti ki kendime geldiğimde beni ameliyat etmediklerini düşündüm. Hiç acı hissetmedim. Çok mutluyum. Prostat ameliyatından hiç kimse kaçmasın, korkmasın. Bu işin kabahatlisi benim.” sözlerine yer verdi.

Ameliyattan 25 yıl kaçan hastadan 750 gram prostat çıktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!