Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

MTV 2023 ilk taksit ödemeleri, yeni yılla beraber gündemde yer alıyor. Ocak ayından itibaren geçerli olacak motorlu taşıtlar vergisi (MTV) rakamları netleşti. Yeniden değerleme oranına göre 2023 yılında ödenecek en düşük tutar 219 lira, en yüksek tutar ise 101 bin 152 lira oldu. İlk taksit ödemeleri de Ocak ayında tamamlanacak. MTV ödemesi, İnteraktif Vergi Dairesinden veya mobil uygulamasından 02.00-23.45 saatlerinde yapılabiliyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MTV için 2023 yılına ilişkin ilk ödeme süreleri 31 Ocak salı günü sona erecek. MTV için yeni yılla birlikte düzenleme gelirken, ücretlerde de yüzde 61,5 civarında artış yaşandı.

MTV ÖDEME İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Ocak ayı MTV ödemesi için son tarih 31 Ocak 2023 olacak. Ödemeler idare ve bankalar aracılığıyla tamamlanacak.

MTV NE KADAR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) 2023 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 61,5 olarak yeniden belirlendi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 2022 yılı için tespit edilen değerleme oranı, 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanılarak 2023’de MTV tutarlarına uygulanmak üzere yüzde 61,5 olarak yeniden belirlendi.

Karar, 1 Ocak 2023’de yürürlüğe girecek.

Geçtiğimiz yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 27 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre MTV’de dahil Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları yüzde 36,20 oranında belirlenmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla bu oranda yüzde 11.20 oranında indirim yapılmış ve MTV yeniden değerleme oranı yüzde 36,20’den yüzde 25’e indirilmişti.

2023 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TARİFELERİ

MADDE 4- (1)

A. (I) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

1/1/2018 tarihinden (bu tarih dahil) sonra kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar ile motosikletler aşağıdaki (I) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek? Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

B. (II) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

(I) ve (I/A) sayılı tarifelerde yazılı otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı ve benzerleri ile motosikletler dışında kalan motorlu kara taşıtları, aşağıdaki (II) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

C. (IV) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

Uçak ve helikopterler (Türkkuşu, Türk Hava Kurumuna ait olanlar hariç) aşağıdaki (IV) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

D. (I/A) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

31/12/2017 tarihinden (bu tarih dahil) önce kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar, 197 sayılı Kanunun geçici 8 inci maddesinde düzenlenen (I/A) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

Araç sahipleri dikkat! MTV ödemesi ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!