Ataol Behramoğlu: ‘Köy Enstitüleri ölmedi; öldürüldü!’

Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıldönümü için Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan şair Ataol Behramoğlu, “Köy Enstitüleri ölmedi; öldürüldü!” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıldönümü olan 16 ve 17 Nisan tarihlerinde Mehmet Başaran’ın anısına ‘Fikir ve Kültür Günleri’ kapsamında Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde düzenlenen etkinliğin ikinci gününe şair Ataol Behramoğlu söyleşisi damga vurdu. Türkiye için en iyi eğitim sistemi olan Köy Enstitüleri’ni dönemin büyük yıldızı olarak nitelendiren Behramoğlu, “Köy Enstitüleri ölmedi; öldürüldü!” dedi.

Söyleşisine Köy Enstitüleri’nden mezun olan yazar, şair ve edebiyatçıları, onların eserlerini, ilişkilerini, dostluklarını anlatan Behramoğlu, Fakir Baykurt’tan Talip Apaydın’a, Dursun Akçam’dan Mehmet Başaran’a kadar tüm yazarların önemli eserlere imza attığını söyledi. Fakir Baykurt’un Yılanların Öcü ve Anadolu Garajı kitaplarının mutlaka okunması gerektiğini dile getiren Behramoğlu, Mehmet Başaran’ın çok önemli bir şair olduğunu belirtti. Enstitü mezunu yazarların genel olarak köy öyküleri üzerine yazı ve şiirleri kaleme aldığını hatırlatan Ataol Behramoğlu, Mahmut Akal, Emin Özdemir, Adnan Binyazar ve Dursun Akçam gibi değerli yazarların kitaplarında kullanılan dilin ve gramerin özgünlüğüne değindi.

Behramoğlu, Köy Enstitüsü’nden mezun olan öğretmenlerin, yazarların çocuklarının ve torunlarının da etkilendiğini, edebiyat ve yazın hayatını onlara da aşılamış olduklarını söyledi. Şair Ataol Behramoğlu, 1940 yılında eğitim hayatına başlayan ve çok partili döneme geçildiğinde kapısına kilit vurulan köy enstitülerinin kapatılmasına kimsenin direnemediğini, yaşamasına ve yaşatılmasına dönemin siyasetçilerinin sahip çıkamadığını söyledi. Söyleşinin sonunda konukların sorularını yanıtlayan ünlü şair, ardından basımı devam eden kitaplarından birkaç şiir okudu.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in öncülüğünde, Ayvalıklılarla ikinci kez buluşan Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri Mazlum Çimen’in eşsiz konseri ile son buldu.

Ataol Behramoğlu: ‘Köy Enstitüleri ölmedi; öldürüldü!’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!