Avrupalı bakanlardan Türkiye’ye “İstanbul Sözleşmesi” çağrısı: Kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz

Bazı Avrupalı bakanlar yaptığı ortak açıklamada, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının, ciddi bir endişe kaynağı olduğunu belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa ülkelerinden bazı bakanlar, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıldönümü nedeniyle ortak bir açıklama yayımladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; çeşitli Avrupa gazetelerinde yayımlanan açıklamada, 10 yıl önce imzalanan sözleşmenin toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadelede bir dönüm noktası olduğu vurgulandı.

Açıklamada, kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali olduğunu açıkça ortaya koyan sözleşmenin 33 ülke tarafından onaylandığı, 11 ülkenin ise sözleşmeyi imzaladığı ama henüz onaylamadığı anımsatıldı.

İstanbul Sözleşmesi’nin, AB içinde ulusal düzeyde mevzuat ve politika için daha iddialı standartların benimsenmesine de katkıda bulunduğunun altı çizildi.

Koronavirüs salgını döneminde yaşanan kapanma sırasında kadına yönelik şiddetin yeniden arttığını ve mağdurların failleriyle birlikte evlere kapatıldığını anımsatan Avrupalı bakanların açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

Her kadın ve kız çocuğu, şiddetten uzak bir hayat yaşama hakkına sahiptir. Her türlü şiddetin önlenmesi ve istismar mağdurlarının koruması tartışmasız gereklidir. Hepsinden önemlisi de bu pazarlık konusu yapılamaz.

Ortak açıklamada, sözleşmeye karşı eşi görülmemiş bilgi kirliliği ve yanlış yorumlama kampanyası başlatıldığına dikkat çekilerek, “Muhalifler, sözleşmenin toplumsal bir yapı olarak cinsiyeti tanımlamasından veya basmakalıp olmayan toplumsal cinsiyet rolleri üzerine öğretim materyalleri hazırlama gerekliliğinden rahatsız oldular” dendi.

Avrupalı bakanlardan Türkiye'ye "İstanbul Sözleşmesi" çağrısı: Kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz

Açıklamada Türkiye vurgusu

Kısa süre önce Türkiye’nin sözleşmeden çekildiğini belirten Avrupalı bakanlar, “Türkiye, onu ilk imzalayan ülke. Çığır açan anlaşmaya karşı artan bir direniş olduğunu büyük bir endişeyle not ediyoruz” dedi.

AB içindeki bazı hükümet ve parlamenterlerin de, endişe verici şekilde İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmaya başladığını belirten Avrupalı bakanlar, “19 Mart’ta Türk hükümeti anlaşmadan çekilme kararı aldı. Bu da bizi ciddi endişelendiriyor. Geri çekilme tehdidinin gerçeğe dönüşebildiğini gösterdi” ifadesine yer verdi.

Kadın haklarına ve güvenlikliğine yönelik bu saldırılardan endişe duyduklarını vurgulayan bakanlar şunları söyledi:

Türkiye ve diğer ülkelerdeki kadın ve kızlarla dayanışma içindeyiz. Türkiye’den kararını yeniden gözden geçirmesini istiyoruz. Bu çığır açan anlaşmayı henüz imzalamamış olan Avrupa Konseyi üyesi ülkeleri, bir an önce bunu yapmaya çağıryoruz. Sözleşmenin ülkelerimizde uygulanması ve sözleşme ile garanti edilen temel değerlerin korunması için birlikte çalışmaya kararlıyız.

Ortak açıklama yapanlar arasında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmès, Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Søreide ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de bulunuyor.

Avusturya, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, İspanya ve İsveç’ten bazı bakanlar da açıklama metnine imza attı.

Avrupalı bakanlardan Türkiye’ye “İstanbul Sözleşmesi” çağrısı: Kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz

Yorumlar kapalı.