Ay’da yaşamak ne zaman mümkün olacak? NASA tarih vererek açıkladı

NASA, Ay’da yaşam için tarih verdi. Artemis 1 görevinden sonra bir NASA yetkilisi “2030’a kadar Ay’da yaşamın başlayabileceğini” ifade etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA, insanları bir kez daha Ay’a götürmeyi planladığı Artemis görevinde önemli bir hedef belirlendiğini açıkladı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Uzay ajansı insanların 2020’li yıllar içinde Ay’a sadece gitmesini değil, aynı zamanda orada yaşamasını da istiyor.

Artemis görevinin ilk adımı, Orion uzay aracını taşıyan roketin 16 Kasım’da fırlatılmasıyla atılmıştı. Orion’ın başındaki Howard Hu, BBC’ye yaptığı açıklamada, Uzay Fırlatma Sistemi (Space Launch System / SLS) adlı roketin fırlatılışını izlemenin “inanılmaz bir duygu” ve “rüya gibi” olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;

“Bu sadece ABD için değil, dünya için de uzun vadeli derin uzay araştırmalarına attığımız ilk adım.”

İlk adımın başarılı olması halinde Ay’a astronotları göndereceklerini belirten Hu, insanların 2030’a kadar Ay’da yaşamasını planladıklarını ifade ederek şunları söyledi;

“İnsanları yüzeye göndereceğiz. Yeryüzünde yaşayacak ve bilimsel çalışmalar yapacaklar.”

Orion uzay kapsülü General Moonikin Campos adlı bir cansız mankenin “komutasında”. Moonikin Campos’a, Helga ve Zohar adlı iki manken daha eşlik ediyor.

Gerçeğe uygun tasarlanan bu cansız modeller sayesinde NASA, gelecekte astronotların Ay’a gidiş ve dönüş yolculuğunda maruz kalacağı radyasyon miktarını ölçebilecek.

Toplam 24 kamerayla yola çıkan Orion’ın 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi bekleniyor.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ROKETİ

NASA Başkanı Bill Nelson, SLS’nin dünyanın en güçlü roketi olduğunu belirtiyor. Roketin fırlatma rampasına taşındığı mart ayında görevle ilgili açıklamalarda bulunan Nelson, şöyle konuşmuştu:

“Bu, insanları şu anda derin uzaya gönderebilecek tek roket. Dünyadaki en güçlü roket. Orion, şimdiye kadar insanları uçurmuş, insanlar için yapılmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa gidecek. Uzayda, astronotlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzun süre kalacak.”

NASA, 2012’de planlamaya başladığı Artemis görevi için 2025’e kadar yaklaşık 93 milyar dolar harcama yapmış olacak. Yalnızca SLS roketinin 23 milyar dolara mâl olduğu düşünülüyor.

Ay’da yaşamak ne zaman mümkün olacak? NASA tarih vererek açıkladı

Yorumlar kapalı.