Aydın’da bir deve haczedildi

Aydın’ın Efeler ilçesinde, tarım kredi borcunu ödeyemeyen Müfit Kurar adlı çiftçinin ahırında bulunan deve haczedildi. Müfit Kurar’ın oğlu Anıl Kurar, “Kemal Bey” isimli devenin babasının değil kendisinin olduğunu belirterek, “300 bin liralık devemi 100 bin liraya açık artırma ile satmak istiyorlar” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiftçi Müfit Kurar, bir bankadan ve Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldığı kredileri ödeyemeyince icralık oldu. Kurar’ın evine gelen icra memurları, evdeki eşyalarla birlikte ahırda bağlı olan bir deveyi de haczetti.

Oğlu Anıl Kurar ise icra memurlarına, deve ve motosikletin kendisine ait olduğunu belirterek itiraz ettiğini, ancak kandırıldığını söyledi. Devesini geri alabilmek için hukuki mücadele başlatan Kurar, ailesinin başına gelenleri ve “Kemal Bey” adını verdiği devesinin haczedilme öyküsünü ANKA Haber Ajansı’na şöyle anlattı:

“Babam Müfit Kural’ın bankaya borcu olduğu için benim şahsıma ait olan devemi haczedip götürülmüştür. Devemin durumundan, güvenliğinden endişeliyim. Devem, Işıklı beldesinde yediemin olarak bekletilmektedir. Borç benim değil, babamın borcudur. İcra memurları evimize hacze geldiler, annemle babamın evindeki eşyalardan götürdüler. Götürdükleri gün ben icra avukatına, ‘Deve, motosiklet ve buradaki araç benim şahsıma aittir, bunları not almayın’ dedim. ‘Bizim bunlarla işimiz yok’ dediler. 10 gün sonra gelip benim şahsıma ait olan devemi haczedip götürdü. Beni kandırarak benim devemi götürdü. Deve benim geçim kaynağım. Ben, devemi güreştirip, paramı alıp evimi geçindiriyorum. 2 aylık çocuğum var. Avukat, ‘Biz sana bunu söyledik, deveyi yediemin yaptık, babana yediemin olarak imza attırdık. İtiraz etseydin senin devene ellemeyecektik’ diyor. Bana böyle bir şey söylenmedi.

Buradan devlet büyüklerine, sayın Cumhurbaşkanı’na, sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya sesleniyorum. Bütün çiftçi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize sesleniyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Borç babamın borcu, mal benim kendi malım.

Biz, mahsulümüz para yapmadığı için, kazanamadığımız için bu borcu ödeyemedik. Pandemi dolayısıyla, sıkıntılardan dolayı ödeyemedik. Babam atamdır, babamın borcu da benimdir ama benim malımın haczedilmesini istemiyorum.

Kandırılarak götürülen bir deve. Değeri 300 bin TL. Bugün babama gelen kağıtta, 200 bin TL biçmişler. Açık artırma ile satılacakmış, 100 bin liradan. Ben devemin heder olmasını istemiyorum. Sizlerden yardım istiyorum.

Rahmetli abimle 2016 yılında ortak aldığımız bir deveydi. Adı Kemal Bey’dir. Abimin bana bir hatırasıdır.”

Aydın’da bir deve haczedildi

Yorumlar kapalı.