Ayvalık’ta demir madeni atik döküm sahası bir kez daha çöktü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Giresun ve Balıkesir’de yaşanan maden facialarına ilişkin, “Selde, depremde sarı çizmelerini giyen Murat Kurum, bu iki faciada niye ortada yok? Çünkü, gidip inşaat yapacağı bir iş yok orada. Belli ki, Bakan Kurum, Bakanlığının Çevreyle ilgili kısmı için af istemiş” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Giresun Şebinkarahisar’da ve Balıkesir Ayvalık’taki maden tesisinde yaşanan facialara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u eleştiren Öztunç, “Selde, depremde suçu millete atabiliyor. Halkın ihmalkarlığından dem vuruyor. Bu iki facia ile ilgili söyleyecek sözü yok” dedi. Öztunç’un açıklaması şöyle:

“ÇEVRENİN DEĞİL TOKİ’NİN BAKANI”

“Bir aylık sürede iki ayrı facia yaşadık, barajlar, su kaynakları, yaşam alanları, tarım alanları, binlerce canlı türü tehdit altında. Bakan Murat Kurum bu konuda tek bir açıklama dahi yapmadı. Varsa yoksa inşaat. TOKİ’deki günlerini bir türlü unutamadı. Finalde inşaat yapmayacağı, beton dökmeyeceği meselelere dahil olmuyor. Çevrenin değil, TOKİ’nin Bakanı. Twitter hesabına baktık, bu iki faciaya ilişkin tek bir paylaşımı yok. Doğal alanları millet bahçesi adı altında betonlaştıracağına, gitsin maden alanlarını rehabilite etsin.

“SELDE, DEPREMDE SARI ÇİZMELERİYLE BASININ ÖNÜNE GEÇEN BAKANLAR, BU İKİ FACİADA SESSİZ KALDILAR”

Selde, depremde sarı çizmeleriyle basının önüne geçen Bakanlar, bu iki faciada sessiz kaldılar.  Şebinkarahisar’da yaşanan facia nedeniyle Sivas’a bağlı Suşehri ve Koyulhisar, Tokat’a bağlı Reşadiye, Niksar ve Erbaa, Amasya’ya bağlı Taşova, Samsun’a bağlı Çarşamba ilçeleri tehdit altında. Dahası, Kelkit Vadisi, Çarşamba Ovası tehdit altında. Ayvalık’taki facia da sadece Ayvalık’ın meselesi değil. Bu bölgelerde facia sonrası olabilecek sağlık sorunlarını önlemeye yönelik tedbirler alınması gerekiyor. Para cezaları kesilerek geçiştirilecek meseleler değil bunlar. Afet bölgesi ilan edilmesi gerekir.

“SELDE, DEPREMDE SUÇU MİLLETE ATABİLİYOR”

Selde, depremde suçu millete atabiliyor. Halkın ihmalkarlığından dem vuruyor. Bu iki facia ile ilgili söyleyecek sözü yok. Gitse, madenciyi suçlu bulacak, dayanıksız yapı inşa etmiş, kapasitesinin üzerinde çalışmış diyecek. Çünkü, kendisi de bu suça ortak. ÇED’ini titizlikle incelemedi, su kaynağı yanında olmasını, tarım alanlarını tehdit ettiğini umursamadı, denetimini yapmadı.”

 Olay

Ayvalık’ta demir madeninin atık döküm sahası bir kez daha çöktü. Geçtiğimiz pazar günü yaşanan yağışlar sonrası tekrar göçme meydana gelirken maden atıkları suya karıştı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye olarak Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduklarını söyledi.

Başkan Ergin, suya kimyevi madde bulaşıp bulaşmadığının kontrolünü yapmak üzere barajdan alınan numuneleri Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne gönderdiklerini belirterek, “Ayvalık Belediyesi olarak yasal yollar ile de konunun takipçisiyiz. Karaayıtlı hemşehrilerimizle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Yakın zamanda yine bu madenciliğe ait atık/pasa depolama sahasında meydana gelen göçük nedeniyle tonlarca atık hemen yanı başındaki dereye taşmış, derenin taşıdığı bu zehirli atık Madra Barajı’na kadar taşınmıştır. Sulama amaçlı olarak kullanılan bu barajdan da tarımsal ürünlere karışması ve bu ürünleri kullananların sağlığı için risk oluşturması söz konusudur” dedi.

Faaliyetini 11 yıldır sürdüren Bifer Demir Zenginleştirme Tesisi’nin atık depolama alanı olarak kullandığı pasa tepesi, yoğun yağışın ardından geçtiğimiz Ocak ayında çökmüştü.

 

Ayvalık’ta demir madeni atik döküm sahası bir kez daha çöktü

Yorumlar kapalı.