Bakan Bilgin emekli ikramiyelerinin ödeneceği tarihi açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilere bayram ikramiyesinin bin 100 lira olarak 28 ya da 29 Nisan’da ödeneceğini açıkladı. Emeklilikte yaşa takılanlar ve asgari ücrete enflasyon güncellemesinin gündemlerinde olmadığını belirten Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesinin bu yıl sonuna kadar Meclis’ten çıkarılacağını söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, NTV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Ekonomide dalgalanmalar olmasına karşın yollarına devam ettiklerini, Türkiye’nin büyümesini geliştiren bir ülke olduğunu savunan Bilgin, “Geçtiğimiz hafta lansmanını yaptığımız üretim sürecine katılım programımızın adını istihdama verdiğimiz önemden yola çıkarak o şekilde belirledik. Gaziantep’te başlattık ve sanayi illerini seçerek ilerleyeceğiz. Amacımız işsiz sayısını azaltmak” dedi.

Bu programın bir kurs veya eğitim değil doğrudan istihdam yaratan bir proje olduğunu savunan Bilgin “Bu proje bir yıl istihdam garantisini kapsayan bir proje. İşveren elemanını kendi yetiştirecek, biz destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı. İşbaşı eğitim programında istihdam garantisinin şart olacağını belirten Bilgin, burada bir kaynak sorunu olmadığını, önemli olanın sanayinin talep ettiği istihdamı yaratmak olduğunu kaydetti.

Bilgin’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ BİN 100 LİRA

“Emekliye bayram ikramiyesi bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan’da ödenecek. İki bayramda bunun maliyeti 25 milyar lira. Bu konu her zaman değerlendirilebilir ama ben şu an mevcut durumu söylüyorum.

 ASGARİ ÜCRETTE GÜNCELLEME YOK

Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz.

 3600 EK GÖSTERGE ve 530 BİN GEÇİCİ SÖZLEŞME İÇİN ÇALIŞMA

3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis’e gelir. Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum. 3600 ek gösterge mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), şu anda bizim gündemimizde bu yok. 3600 ek göstergeden sonra ilk gündemimiz 530 bin geçici sözleşme ile ilgili olacak. Geçici işçilerle ilgili sorunları bu sene içinde çözeriz.

 1 MAYISI FARKLI ŞEKİLDE KUTLAYACAĞIZ

1 Mayıs demokrasinin olduğu yerde bayramdır. Bazı gruplar kendi politik amaçları için kullanıyorlar. Bu sene 1 Mayıs’ı farklı şekilde kutlayarak bir sürpriz de yapacağız.

 8 BİN 300 CİVARINDA İLAÇ DESTEĞİ

Devletin ödeme listesine aldığı 8 bin 300 küsur ilaç var. SMA ve kanser ilaçları da bunların içerisinde var. SMA hastalarımıza bütün desteğimizi veriyoruz.

 BEYAZ BAYRAK UYGULAMASI

Kamusal sorumluluklarını yerine getiren, düzgün üreten, örgütlü işyerlerini beyaz bayrakla ödüllendireceğiz. Kapılarına beyaz bayrak asacaklar. Sembolik anlamı olacak. Biz uyguladığımız sosyal projelerden de onlara öncelik vereceğiz. Ramazan’dan önce uygulayacaktık savaş nedeniyle ertelendi. Türkiye’de çalışan her işletme kanunlara uymak zorundadır.

AB delegasyonunun sendika tanımıyorum deme lüksü yok.”

 

 

Bakan Bilgin emekli ikramiyelerinin ödeneceği tarihi açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!