Bakan Soylu: Türkiye’de cezaevlerinde işkence yoktur

İnfaz koruma memurlarını taşıyan servisin geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından Bursa’ya giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Elbette ki Türkiye’nin içerisinde bu riskle her zaman karşı karşıya olduğumuzu söylememiz gerekiyor. Çünkü terör örgütü özellikle terörle mücadelede elde edilen büyük başarılardan sonra kendini ispat etmeye çalışabilecektir” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevinde görevli infaz koruma memurlarını taşıyan servisin geçişi sırasında meydana gelen ve bir personelin şehit olduğu patlamanın ardından Bursa’ya gitti. Patlamada yaralananları tedavi gördükleri Bursa Şehir Hastanesi’nde ziyaret eden Soylu ve Bozdağ, hastane çıkışında açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklaması şöyle:

“Bu sabah saat 8’e çeyrek kala infaz koruma memurlarımızı taşıyan cezaevi aracına; Bursa-Mudanya yolunda bir direğin dibine yerleştirilmiş el yapımı patlayıcıyla saldırı gerçekleştirildi. El yapımı patlayıcının uzaktan kumandalı olduğunu değerlendiriyoruz ve bu terör eylemini gerçekleştirenlerle ilgili Savcılığımızın ve Valiliğimizin koordinasyonunda Emniyet teşkilatımız gerekli çalışmaları gerçekleştiriyorlar. İnşallah yakın bir zamanda failler ele geçecektir, umudumuz o. Aynı zamanda tabi bu eylemin sonunda bir infaz koruma memurumuz şehit oldu, Allah rahmet eylesin. Daha sonra sayın bakanımız ve arkadaşlarımızla birlikte Adliyedeki törenin ardından cenazeyi memleketi Ağrı’ya göndereceğiz. Şehit olan infaz koruma memurunun ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Şehir Hastanesi’nde beş hastamız var. Bir tanesi olaydan çok sonra patlamanın şikayetiyle buraya müracaat gerçekleştiriyor. Yine Çekirge Devlet Hastanesi’nde ve yine Bursa’da Gemlik Devlet Hastanesi’ne müracaat var. Onlar da bugün itibariyle zannediyorum, sağlık müdürümüzün verdiği bilgi çerçevesinde taburcu olacaklar. Burada bir hastamız var, diz kapağından yaralandı. Ameliyatını oldu ve diğer tedavileri gerçekleşiyor. Hem şehidimize Cenabı Allahtan rahmet diliyoruz, ailesine ve ülkemize tekrar başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Yaralılarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

“TERÖR ÖRGÜTÜ FIRSAT KOLLAR”

Sayın Bakanımızla geldiğimizde olay yerine geçtik. Şimdi de hastaneye geldik buradan da Çekirge Devlet Hastanesi’ne gideceğiz. Şunu ifade etmek lazım, terör örgütü fırsat kollar. Eğer rehavet içerisinde olursak, bu fırsatı bulduğu andan itibaren de eylem yapmaya çalışır. Birçok eylemi engelliyoruz oluşmadan ve bu eylemle ilgili de inşallah yakın bir zamanda failler bulunacak ve cezalandırılacaktır. İnanıyorum ki hem savcılığımızın hem emniyetimizin soruşturmaları çok yakın bir zamanda netice bulacaktır. İnşallah yakın bir zamanda kamuoyuna bunun bilgisini vermek nasip olur.

Elbette ki Türkiye’nin içerisinde bu riskle her zaman karşı karşıya olduğumuzu söylememiz gerekiyor. Çünkü terör örgütü özellikle terörle mücadelede elde edilen büyük başarılardan sonra kendini ispat etmeye çalışabilecektir. Önümüzdeki dönemde, özellikle Türkiye’nin iç istikrarını ve iç huzurunu bozmaya yönelik birçok eylem beklentisi, elbette ki bize istihbari olarak sürekli iletilmektedir.

Ancak bu konuda tüm Türkiye’de milletimiz emin olsun, güvenlik güçlerimizle huzurun ve istikrarın devamı için ve aynı zamanda bu tip eylemlerin de oluşmadan engellenmesi için tüm gayret ve çalışmaları devletimizin bütün kurumlarının koordinasyonuyla büyümektedir. Allah yardımcımız olsun ve teröre hiçbir şekilde fırsat verilmeyeceğini, bu tip ufak hücrelerin de tamamen kökünün kazınacağını kamuoyuna ve aziz milletimize bildirmek isterim. Allah milletimizi kötülüklerden muhafaza etsin. Cenabı Allah özellikle güvenlik güçlerimizi ve terörle mücadele eden adli ve idari tüm birimlerimizi muhafaza etsin.”

Soylu’nun ardından açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi bugün sabah erken saatlerde meydana gelen patlama sonucu bir infaz koruma memurumuz şehit oldu, yedi tane infaz koruma memurumuz yaralandı. Sayın Bakanımızla beraber yaralılarımızı ziyaret ettik. Şehit olan infaz koruma memurumuza cenabı haktan rahmet diliyoruz, mekanı cennet, makamı ali olsun. Ailesine, yakınlarına ve infaz koruma memurları camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum.

“NEREYE GİDERLERSE GİTSİNLER EN KISA SÜREDE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ TARAFINDAN YAKALANACAK VE YARGIYA TESLİM EDİLECEKTİR”

İlk elde edilen veriler, bu saldırının bir terör saldırısı olduğunu gösteriyor. Hem güvenlik güçlerimiz hem adli ekipler tahkikatı enine boyuna yapıyorlar. Tahkikatın sonucunda da detaylı açıklamalar zaten kamuoyuyla paylaşılacaktır. Ancak şu kadarını ifade etmek gerekir ki bunlar nereye giderlerse gitsinler en kısa sürede güvenlik güçlerimiz tarafından yakalanacak ve yargıya teslim edilecektir. Bu olayın da kısa süre içerisinde aydınlatılacağına yürekten inanıyorum.

“TÜRKİYE’DE CEZAEVLERİNDE İŞKENCE YOKTUR”

Buradan şunu ifade etmek isterim, son zamanlarda Türkiye’de ceza ve tevkif evlerinde işkence ve kötü muamele olayları olduğuna dair iftiraları hakikat gibi kamuoyunda boy boy dillendiren çevreler var. O çevreleri Bursa medyası da tanıyor, Türk halkı da tanıyor, herkes biliyor. Buradan bir kez daha ifade edeyim, Türkiye Cumhuriyet Devleti cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin her biri ailelerinin devletimize emanetidir. Onların yaşamından, sağlığından, barınmasından devlet olarak sorumluyuz. Gardiyanlarımız, infaz koruma memurlarımız da onların güvenliği, barınması ve ihtiyaçlarını gidermek için görev yapmaktadır. Bunu altını bir kez daha çizmek isterim. Zaman zaman uluslararası bazı raporlarda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı rapor dahil maalesef terör örgütlerinin iftiraları hakikat gibi raporlara geçiliyor ve kamuoyuyla paylaşılıyor. Çok net söylüyorum, Türkiye’de cezaevlerinde işkence yoktur. Türkiye cezaevlerinde kötü muamele yoktur. Vardır diyen isim ve cezaevi adı versin, biz tahkikatını yapalım.”

Bakan Soylu: Türkiye’de cezaevlerinde işkence yoktur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!