1. Haberler
  2. Çevre
  3. Bitlis balına Londra’dan ödül

Bitlis balına Londra’dan ödül

Bitlis balı, Londra’da düzenlenen Uluslararası Bal Ödülleri Yarışması’nda ‘altın kalite ödülü’ne layık görüldü.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitlis Arıcılar Birliği Başkanı Medeni Avcil, şehrin zengin floraya sahip yaylalarında arıcılık yapan Güven Güngördü’nün ürettiği balla 1 Şubat-30 Mayıs tarihlerinde başvuru kabul edilen yarışmaya katıldıklarını söyledi.

Yapılan incelemelerin ardından prolin değeri yüksek Bitlis balının ‘kalite’ kategorisinde ‘altın kalite ödülü’ne layık görüldüğünü aktaran Avcil, 24-28 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen 47. APIMONDIA Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde birincilik ödülünü almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Bitlis balına Londra’dan ödül

Avcil, Bitlis’in bitki yapısı, yayla ve mera potansiyelinin arıcılık için elverişli olduğunu belirterek, imkan verilmesi durumunda arıcıların uluslararası platformlarda daha iyi dereceler alacağına inandığını vurguladı.

“En prestijli ödülümüz bu oldu”

Bitlis balına Londra’dan ödül

Arıcı Güngördü bugüne kadar yarışmalarda çok sayıda ödül aldıklarına dikkat çekerek, en prestijli ödülün bu olduğunu aktardı: “Başka illerde herkes bal ormanları oluştururken burada doğal bal ormanları, endemik geven bitkisi var. Balda en önemli paritelerden biri prolin değeridir. Türkiye’de en yüksek prolin değeri Bitlis balında çıkıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği prolin değeri 180’dir. Bitlis balında 380 çıktı.” 

Bitlis balına Londra’dan ödül
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.