Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektör Naci İnci’ye karşı yeniden ayakta

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun görevinden geri alınmasının ardından aynı yöntemle Prof. Dr. Naci İnci atandı. İnci’nin rektörlüğünü tanımayan öğretim üyeleri ve öğrenciler bir araya gelerek eylem yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Naci İnci atandı. İnci’den önce yine aynı yöntemle üniversiteye atanan Melih Bulu aylarca protesto edilmişti. İnci de öğrenci ve öğretim üyelerinin üniversiteye rektör olmamasını istedikleri bir isim.

Bulu’yu görevinden alınıncaya kadar protesto eden öğrenciler, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atanan kayyum rektör Naci İnci’ye karşı yeniden ayakta. İnci’yi protesto etmek için bir araya gelen akademistenler, “Kayyum atamasını kabul etmiyoruz” diyerek Kuzey Kampüs’ten Güney Kampüs’e kadar yürüdü.

Akademisyenlerin yürüyüşüne destek vermek isteyen öğrencilerin engel olunmak istendi. Öğrenciler, yine de eylemlerini sürdürdü.

NE OLMUŞTU?

Prof. Dr. Melih Bulu, AKP’li Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmıştı. Bulu’nun atanmasıyla birlikte başlayan eylemler, Bulu görevden alınana kadar sürdü. “Eylemler 6 ayda biter” diyen Bulu, atandığı gibi Erdoğan’ın kararıyla 15 Temmuz 2021’de görevinden alındı.

Bulu’nun görevden alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde görevli akademisyenler destekledikleri rektör adaylarını seçimle belirledi. Akademisyenler arasında yapılan oylamaya akademisyenlerin yüzde 82’si katıldı. Yapılan oylamada 17 rektör adayına destek çıktı. Oylamadan Bulu’nun yardımcıları Prof. Dr. Naci İnci’ye yüzde 95, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’na ise yüzde 93 karşı oy çıktı. Akademisyenlerin bütün çağrılarına ve protestolarına karşı 20 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir kararla Boğaziçi Üniversitesi’ne Bulu’nun yardımcısı ve vekili Naci İnci’yi rektör olarak atadı.

Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektör Naci İnci’ye karşı yeniden ayakta

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!