Bomba iddia! Erdoğan ‘asker sahaya insin’ dedi, Soylu karşı çıktı: Askeri niye karıştırıyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AFAD'ın süreci tek başına götüremeyeceğini belirterek askerin görev başına geçmesi talimatını verdiği ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun buna tepki gösterdiği iddiası gündeme getirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “askerin görev başına geçmesi” talimatı verdiği, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise “Askeri niye karıştırıyorsunuz, AFAD’ın sorumlusu benim” dediği öne sürüldü.

T24 yazarı Tolga Şardan, bugünkü yazısında, depremin ilk saatlerinde AKP’de yaşananlara ilişkin kulis bilgisini aktardı.

Şardan yazısında, “Erdoğan, ilk önce Fuat Oktay ile görüşerek ‘AFAD’ın süreci tek başına götüremeyeceğini belirterek askerin görev başına geçmesi’ talimatını verdi. Ardından MSB Akar ve İçişleri Bakanı Soylu ile Ankara’daki AFAD merkezinde bir araya gelen Oktay, her iki bakana Erdoğan’ın talimatını iletti” ifadelerini kullandı.

“Akar, talimat üzerine askerin sahada koordine edilmesini sağlayan hazırlıklarda bulundu. O sabah yapılan hazırlıklara 20 Şubat’taki açıklamasında yer verdi” diyen Şardan, “Ancak İçişleri Bakanı Soylu, askerin sahaya çıkmasına tepki gösterdi. Kulislere yansıyan iddialara göre, ‘Askeri niye karıştırıyorsunuz, AFAD’ın sorumlusu benim’ mesajını Oktay’a aktardı. Bu arada Akar ile Soylu arasındaki ilişkilerin geçmişte yaşanan bazı olaylar sebebiyle ‘limoni / gergin’ olduğunu ekleyeyim” iddiasında bulundu.

Şardan’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Deprem sürecinin yönetilmesiyle birlikte AKP içinde de ciddi “fay kırılmasının” yaşandığı anlaşılıyor.

Yansıyan bilgiler ve açıklamaları “sıradan” olarak görmemek lazım. Hepsinin AKP içindeki siyasi kırılmayı gösteren işaretleri var.

Fotoğrafa bakalım:

* AKP kulislerinden yansıyan bilgiye göre; Erdoğan, ilk önce Fuat Oktay ile görüşerek “AFAD’ın süreci tek başına götüremeyeceğini belirterek askerin görev başına geçmesi” talimatını verdi.

* Ardından MSB Akar ve İçişleri Bakanı Soylu ile Ankara’daki AFAD merkezinde bir araya gelen Oktay, her iki bakana Erdoğan’ın talimatını iletti.

* Akar, talimat üzerine askerin sahada koordine edilmesini sağlayan hazırlıklarda bulundu. O sabah yapılan hazırlıklara 20 Şubat’taki açıklamasında yer verdi.

* Ancak İçişleri Bakanı Soylu, askerin sahaya çıkmasına tepki gösterdi. Kulislere yansıyan iddialara göre, “Askeri niye karıştırıyorsunuz, AFAD’ın sorumlusu benim” mesajını Oktay’a aktardı. Bu arada Akar ile Soylu arasındaki ilişkilerin geçmişte yaşanan bazı olaylar sebebiyle “limoni / gergin” olduğunu ekleyeyim. (Burada CHP grup Başkanvekili Özgür Özel’in, askerin yeterli ve etkili ölçüde afet bölgesinde sahada olmamasını eleştirirken, “Soylu’nun ‘bir şekilde hallederiz’ mantığıyla ‘askeri sahaya sürelim’ talebine itiraz ettiğini, sürülmüşlerin bir kısmının geri çağrıldığını” söylediğini ve “Askeri sahaya sürmemesi ‘Askere sığındı’ dedirtmemek için midir? Bir ihtimal ‘darbe paranoyası’ diyorlar, bundan mıdır, başka bir sebebi mi vardır, cevaplayacak olanlar Hulusi Akar’dır, Ömer Çelik’tir, Tayyip Erdoğan’dır” dediğini hatırlatayım).

* Yaşanan trafiğin sonrasında AFAD sahaya çıkarken, TSK, göreve hazır halde ilk gün “sadece” bekledi.

* Depremin yarattığı tahribatla birlikte AFAD’ın ilk müdahalede yetersiz kalmasının verdiği sıkıntı sebebiyle deprem bölgesinden ve kamuoyundan başlayan sert eleştirilerin akabinde TSK, ikinci gün sahaya çıktı.

* Erdoğan, bizzat Adıyaman’da gördüğü vahim tablo ve gelen bilgiler ışığında 15 Şubat’ta toplanan MYK’daki çıkışını yaptı.

* Sahada AFAD’a yönelik eleştirilerin artmasının yanı sıra Erdoğan’ın değerlendirmelerinden haberdar olan Soylu, aynı akşam televizyon programına çıkarak üstü kapalı Erdoğan’a “çalışıyorum” mesajını verdi. Diğer bir deyişle, kendisine yönelecek eleştirilere karşı ön almaya çalıştı, daha önce benzerlerinde yaşadığı gibi.

* Askerin ilk gün neden sokağa çıkmadığı ve kararda Erdoğan’ın etkili olduğu yönündeki tepkilerin yoğunlaşması Oktay’ı, 19 Şubat’taki açıklamayı yapmayı zorunlu hale getirdi. Oktay, açıklamasıyla Erdoğan’a çevrilen okların hedefinin olmadığını üstü kapalı açıkladı.

* Ertesi gün bu kez Akar konuştu. Akar da Oktay’ın açıklamalarına örtülü destek vererek, TSK’nın aslında deprem sabahında hazır olduğu bilgisini aktardı.

Bomba iddia! Erdoğan ‘asker sahaya insin’ dedi, Soylu karşı çıktı: Askeri niye karıştırıyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!