‘Borcunu ödemeyi unutmak, erken bunama belirtilerinden biri’

Yeni bir araştırmaya göre, kredi kartı veya borç ödemelerini unutmak demansın (bunama) erken bir belirtisi olabilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

John Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Alzheimer hastalığı ve buna bağlı demansı olan yaşlı yetişkinlerin, kendilerine resmi tanı konmasından neredeyse 6 yıl önce dahi ödemelerini zamanında yapmadığını keşfetti.

Örgün eğitim düzeyi daha düşük hastaların da teşhisten 7 yıl önce ödemelerini unutmaya başladığı tespit edildi. Eğitim düzeyi daha yüksek olanlarsa iki buçuk yıl öncesine kadar finansal “belirtiler” göstermeye başlamadı.

Araştırmanın baş yazarı Doçent Lauren Hersch Nicholas, bu tutarsızlığın, “düşük eğitim seviyesine sahip olanların sağlık hizmetine o kadar çabuk ulaşmaması ve bu yüzden daha uzun süremiz olmasından” mı, yoksa “sadece belirtilerin bu kişilerde daha erken başlamasından” mı kaynaklandığının belli olmadığını söyledi.

Hakemli tıp dergisi JAMA’da yayımlanan çalışma, yalnız yaşayan 80 binden fazla Medicare yararlanıcısını araştırdı ve onlara ait 1999 ile 2018 yılları arasındaki tüketici kredisi raporu sonuçlarını analiz etti.

Dejeneratif hastalığa bağlı zayıf finansal kararların, kredi puanlarını etkilediği sonucuna vardı.

Nicholas “Sanırım, bunun verilerde gerçekten görebileceğimiz derecede yaygın olmasına biraz şaşırdık. Bu, can sıkıcı derecede yaygın” dedi.

“Sonuçlarımızın zirvesinde, nihayetinde demans geliştirenler arasında zamanında yapılmayan ödemelerin yüzde 5 ila yüzde 20’sinden bunamanın sorumlu olduğunu bulduk. Ödemelerinizi kaçırmanıza birçok başka faktör de neden olabilir. Ama bu yaş grubunda, demansın en önemli faktörlerden biri olduğunu düşünüyorum.”

Araştırmacılar, yıkıcı finansal hataların bir evin kaybıyla veya emeklilik maaşının bir dolandırıcıya verilmesiyle sonuçlanmadan önce bulgularının hastalar ve sevdikleri arasında farkındalık yaratmaya fayda sağlamasını umuyor.

Alzheimer Derneği’ne göre, 2019’da Birleşik Krallık’ta demansla yaşayan yaklaşık 850 bin kişi var.

Bu rakam, 65 yaş ve üzeri nüfustaki her 14 kişiden birini temsil ediyor.

Kadınlar bu rahatsızlıktan orantısız bir şekilde etkileniyor. Dünya genelinde demanslı kadınların sayısı ikiye bir oranla erkeklerden fazla.

Kaynak: Independent Türkçe

‘Borcunu ödemeyi unutmak, erken bunama belirtilerinden biri’

Yorumlar kapalı.