Bülent Arınç, Canan Kaftancıoğlu kararına tepki gösterdi

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, “Bir dönem çeşitli vesayet odaklarının etkisi altındaki yargı tarafından mağdur edilen bizlerin hikayeleri hafızalarda tazeliğini korurken, dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle yaşanan hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır” açıklamasını yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski TBMM Başkanı, AKP Kurucusu hukukçu Bülent Arınç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağını belirtti. Arınç’ın yayınladığı mesaj şöyle:

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAMIZ TARAFINDAN GÜVENCE ALTINA ALINMIŞTIR”

“Yasama ve yürütmenin yanında üçüncü erk olarak yer alan yargının en temel görevi; hiçbir tesir altında kalmadan, bağımsızlık ve tarafsızlık prensibine yaslanarak, milletimizin vicdan terazisine uygun kararlara imza atarak adaleti hayata geçirmektir.

İfade özgürlüğü; Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Demokrasinin tekâmülü ve bir toplumun olgunlaşması ancak bu hürriyete gösterdiği saygı ve hoşgörü oranında mümkündür. Beyan edilen fikirler beyan eden kişinin dışındaki toplumsal kesimlerin, siyasi iradenin hoşuna gitmese dahi ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağı da geçmişteki birçok AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarıyla içtihat haline gelmiştir.

“DÜNÜN MAĞDURLARININ MAĞRUR İFADELERLE YAŞANAN HUKUKSUZLUKLARA GÖZÜNÜ YUMMASI KAMU VİCDANINI YARALAMAKTADIR”

Bir dönem çeşitli vesayet odaklarının etkisi altındaki yargı tarafından mağdur edilen bizlerin hikayeleri hafızalarda tazeliğini korurken, dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle yaşanan hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır. Milletimizin ivedilikle ihtiyaç duyduğu şey; adaletin günlük siyasi çekişmelere konu edilmesinden kurtarılarak yeniden sağlam temellere oturtulmasıdır. Eğer ülkemizde bir beka problemi söz konusu ise problemin kaynağı milletimizin bu ihtiyacında aranmalıdır.”

KAFTANCIOĞLU KARARI TARTIŞILIRKEN GELEN AÇIKLAMA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 10 yıl önceki Twitter mesajları nedeniyle 3 yıl önce açılan davalarda aldığı hapis cezasının kısmen de olsa Yargıtay tarafından dün onaylanması ve siyasi yasağın gündeme gelmesi ile ilgili tartışmalar yaşanırken Arınç’ın yaptığı bu açıklama dikkat çekti.

 

Bülent Arınç, Canan Kaftancıoğlu kararına tepki gösterdi

Yorumlar kapalı.