Caz dünyasının acı günü: Ayşe Gencer hayatını kaybetti

Caz dünyasının önde gelen isimlerinden İlham Gencer ve Ayten Alpman'ın kızı, ünlü caz vokalisti Ayşe Gencer yaşamını yitirdi. Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran caz sanatçısı ve piyanist Kerem Görsev, "Böyle önemli bir sanatçının vefat haberi haber kanallarında neden alt yazı olarak geçmiyor?" sözleriyle sitem etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de caz müziği denilince akla ilk gelen isimlerden olan İlham Gencer ve Ayten Alpman‘ın kızı, ünlü caz vokalisti Ayşe Gencer (62) hayatını kaybetti.

Gencer bir süredir tedavi görüyordu. Kerem Görsev, Gencer’in yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

AYŞE GENCER KİMDİR?

Ayşe Gencer,Piyano öğretmeni olan babaannesinden ilk derslerini aldı. 18 yaşında TRT İstanbul radyosunun açtığı Hafif Batı Müziği Vokal Yarışması’nı kazandı.

Bodrum Jazz Now adlı kulüpte, piyanoda Tuna Ötenel, kontrbasta Nezih Yeşilnil ve davulda Cankut Özgül eşliğinde caz söylemeye başladı. Erol Pekcan’dan destek gördü, cesaretlendi. 1988’de trompet sanatçısı İmer Demirer ile evlendi.

Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Caz Festivali, Antalya Caz Festivali, Bodrum Caz Festivali, Alanya Caz Günleri, Borusan Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Ankara Türk Amerikan Kültür Derneği Caz & Blues Festivali, Ankara Caz Festivali gibi birçok yerli ve uluslararası caz festivalinde, kültür ve sanat etkinliklerinde sahne aldı; TRT Caz Orkestrası, İstanbul Klarnet Korosu ile konserler verdi.

Repertuarındaki parçaların hepsinin bir anısı ve kendisinde bıraktığı izler olduğunu söyleyen Ayşe Gencer, çok sevdiği standartlardan biri olan Everything Happens To Me adlı parçayı bas sanatçısı İlkin Deniz’in “Old School Jazz Standartları” albümünde seslendirdi; albüm Amerika’da yayınlandı. Ayşe Gencer 2011’de ilk albümü Bud Beatiful’u çıkarmıştı.

Caz dünyasının acı günü: Ayşe Gencer hayatını kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!