CHP Sözcüsü Öztrak TÜİK’e tepki gösterdi: TÜİK’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip geçiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. TÜİK'e göre; Tüketici Fiyat Endeksi, ekim ayında aylık bazda 2,39 yüzde artarken, yıllık enflasyon yüzde 19,58'den yüzde 19,89'a yükseldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bağımsız araştırmacıların açıkladığı enflasyonun, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerinin iki katından fazla olduğunu belirtirken, “Ekim ayı kış mevsiminin kapısıdır. Kapı aralandı. Bu yıl kış, ne yazık ki kara kış. TÜİK’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip geçiyor. Ekim’de tüketici fiyatları yüzde 2,39 arttı. 12 aylık tüketici enflasyonu ise ‘ince işçilikle’ yüzde 19,89’da kaldı. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’na göre ise 12 aylık enflasyon yüzde 49,87” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, sosyal medya hesabı üzerinden TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerini değerlendirdi. Öztrak, “Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas ‘turpun büyüğü heybede’ diye bağırıyor. Ekim’de üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu bir rekor” dedi.

Ekim ayı enflasyonuyla, devletin kendi alacaklarına uygulayacağı zamların da netleştiğini ifade eden Öztrak, “Maktu harçlara, MTV’ye, damga vergisine, trafik cezalarına, pasaporta yüzde 36,2 zam gelecek. Erdoğan bu zammı yapacak mı? Göreceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Öztrak, pazardaki artışları TÜİK’in rakamlarının saklayamadığını ifade ederek, “Son bir yılda karnabahar yüzde 124 zam görmüş. Karnabahar bile olmuş cebe zarar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ekim 2021 dönemi enflasyon verileriyle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

ENFLASYON TABELADA YÜZDE 20’YE DAYANDI, BAĞIMSIZ ARAŞTIRMACILARA GÖRE YÜZDE 50’YE

Ekim ayı kış mevsiminin kapısıdır. Kapı aralandı. Bu yıl kış, ne yazık ki kara kış. TÜİK’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip geçiyor. Ekim’de tüketici fiyatları yüzde 2,39 arttı. 12 aylık tüketici enflasyonu ise ‘ince işçilikle’ yüzde 19,89’da kaldı. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’na göre ise 12 aylık enflasyon yüzde 49,87.

TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE

Üretici enflasyonunda ise tarihi rekor var. Ekim’de yıllık üretici enflasyonu yüzde 46,31. Yine bu dönemde, ara malı fiyatları yüzde 53,20, enerji fiyatları yüzde 72,63 artış göstermiş. Bunların bir süre sonra tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas ‘turpun büyüğü heybede’ diye bağırıyor. Ekim’de üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu da ayrı bir rekor.

SON TAHMİN DE TUTMAZ

Eylül’de yayımlanan OVP, ‘2021 sonu için enflasyon yüzde 16,2 olacak’ dedi. Merkez Bankası geçen hafta bu tahmini çöpe attı. ‘Enflasyon yılsonunda yüzde 18,4 olacak’ dedi. Son iki ayda enflasyon sadece yüzde 2,3 olacak da bu son tahmin de tutacak. Bu da artık çok zor…

ERDOĞAN BU ZAMMI YAPACAK MI?

Ekim üretici enflasyonun açıklanmasıyla, devletin kendi alacaklarına uygulayacağı zam (değerleme oranı) netleşti. Maktu harçlara, MTV ’ye, damga vergisine, trafik cezalarına, pasaporta yüzde 36,2 zam gelecek. Erdoğan bu zammı yapacak mı? Göreceğiz.

TÜİK’İN İNCE İŞÇİLİĞİ

Tüketicinin en çok kullandığı ürünlerin fiyatlarındaki artışlar ise yüzde 20’nin üzerinde. Tüketici sepetinde yüzde 57 ağırlığa sahip olan ‘gıda ve alkolsüz içecekler’, ‘konut’, ‘ulaştırma’ grubunda 12 aylık fiyat artışı yüzde 21-27 bandında. En çok ağırlığa sahip ürün gruplarında fiyat artışlarının yüzde 20’nin üzerinde olmasına rağmen manşet enflasyonun yüzde 20’nin hemen altında kalması TÜİK’in ince işçiliğini gösteriyor. Oysa TÜİK marketinde bile fiyatlarda genele yaygın bir artış var. TÜİK marketinin sepetindeki 401 ürün ve hizmetin 389’unda fiyat artışı var. Bunun 268’indeki fiyat artışı, 12 aylık tüketici enflasyonun üzerinde.

KARNABAHAR BİLE CEBE ZARAR

Sofralardaki yangını TÜİK ’in rakamları bile saklayamıyor. Son bir yılda karnabahar yüzde 124 zam görmüş. Karnabahar olmuş cebe zarar. Yine son bir yılda, kırmızı lahana yüzde 78, patates yüzde 69,8, tavuk eti yüzde 68,3 zamlanmış.

GETİRİN SANDIĞI

Tüm dünya kara kışa hazırlanıyor. Ama Erdoğan Şahsım Hükümeti’nin kılı kıpırdamıyor. Genel Başkanımız yapılması gerekenleri sıraladı. Bu adımları hemen atın. Milleti perişan etmeyin. Bunları y

CHP Sözcüsü Öztrak TÜİK’e tepki gösterdi: TÜİK’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip geçiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!