CHP’li Aydoğan’dan kalabalık cenazelerle ilgili soru önergesi: Acıda bile çifte standart uygulanıyor, cenazeler için bile adamına göre muamele yapılıyor

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan pandemi önlemlerine rağmen, yüzlerce kişinin saf tuttuğu cenaze törenlerini Meclis gündemine taşıdı. Aydoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, "Kalabalık cenaze töreni düzenleyen ve devlet erkanını ağırlayanların acısı sade vatandaştan daha mı fazla? Buradaki ayrım neyin ayrımıdır? Acıda bile çifte standart uygulanıyor. Cenazeler için bile adamına göre muamele yapılıyor. Bu vicdanları rahatsız eden durum derhal sonlandırılmalı” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Aydoğan, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlere işaret ederken, getirilen sınırlamalara rağmen yüzlerce kişiyle saf tutulan cenaze törenlerini Meclis’e taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aydoğan şunları ifade etti:

“Alınan önlemler kapsamında cenaze namazlarına ve cenaze definlerine de belirli sayıda insanın katılımıyla sınırlandırılma getirildiği bilinmektedir. Daha önceki genelgelerde cenazelere katılım ve defin süreçleri 30 kişi ile sınırlandırılmışken, tam kapanma sürecinde bu sayı, dokuz kişi olarak belirlenmiştir. Ancak, Bakanlık ve İl Hıfzısıhha Kurulu kararlarıyla alınan bu sınırlandırmalar için vatandaştan sağduyu ve kurallara riayet etmesi beklenirken, kamuoyunca bilinen kimi isimlerin vefatında devletin üst düzeyde katılım sağladığı ve bu cenazelere yüzlerce, hatta binlerce insanın eşlik ettiği görülmüştür.”

CHP'li Aydoğan'dan kalabalık cenazelerle ilgili soru önergesi: Acıda bile çifte standart uygulanıyor, cenazeler için bile adamına göre muamele yapılıyor

CENAZELERDE ‘ADAMINA GÖRE’ MUAMELE

Söz konusu durumun Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu ifade eden Aydoğan şöyle devam etti:

“Salgın yasakları çerçevesinde yakınlarının cenazesine katılamayan insanlar varken, bizzat bu yasaklara karar verenlerin geniş katılımlı cenazelerde yer alması hangi gerekçe ile uygun görülmüştür? Bunun açıklamasını vatandaşa yapmak zorundalar. Haber bültenlerinde, sosyal medyada yüzlerce insanın iç içe olduğu cenaze törenleri görüyoruz. Bu genelge sadece sade vatandaş için mi çıkarıldı? Diğer insanların ne özelliği var? Kalabalık cenaze töreni düzenleyen ve devlet erkanını ağırlayanların acısı sade vatandaştan daha mı fazla? Buradaki ayrım neyin ayrımıdır kamuoyuna açıklanmalı. Acıda bile çifte standart uygulanıyor. Cenazeler için bile adamına göre muamele yapılıyor. Bu vicdanları rahatsız eden durum derhal sonlandırılmalı.”

CHP'li Aydoğan'dan kalabalık cenazelerle ilgili soru önergesi: Acıda bile çifte standart uygulanıyor, cenazeler için bile adamına göre muamele yapılıyor

UYGULAMA ANAYASA’YA AYKIRI

Aydoğan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu sorulara yanıt istedi:

“- İnsanların acıları üzerinden böyle bir çifte standarda ve insani değerlerle bağdaşmayan muameleye maruz bırakılması, eşitlik ilkesine ve adalet duygusuna aykırılığı göz önüne alındığında Anayasa’ya aykırı bir uygulamadır. Bu aykırılığa karşı herhangi bir tasarrufunuz olacak mıdır? 

– Yayınlanan genelgelerde muaf olmamasına rağmen bu törenlere katılanlara hangi yaptırım uygulanmıştır?”

CHP’li Aydoğan’dan kalabalık cenazelerle ilgili soru önergesi: Acıda bile çifte standart uygulanıyor, cenazeler için bile adamına göre muamele yapılıyor

Yorumlar kapalı.