Covid 19’un beyindeki 48 saatlik yolculuğu

Nikon sponsorluğunda düzenlenen bir mikroskobik video yarışmasında mansiyon ödülü alan bu videoda, koronavirüsün, bir yarasanın beyin hücrelerine nasıl sızdığı görülüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NY Times’ta yer alan habere göre video, Nikon’un 2021 tarihli Küçük Dünya Devinim Halinde Yarışmasında mansiyon ödülü alan Paris merkezli Pasteur Enstitüsü virologları Sophie-Marie Aicher ve Delphine Planas tarafından çekildi.Uzmanlar her 10 dakikada bir kaydedilen görüntüleri birleştirerek, koronavirüsün yarasa beynindeki 48 saatlik yolculuğunu belgeledi.

Yarasa beyin hücrelerini enfekte eden SARS-CoV-2’nin yayılımını gösteren bu mikroskobik video, koronavirüsün, hücrenin ölümüne neden olmadan önce onları nasıl virüs üreten fabrikalara dönüştürdüğüne dair bir pencere sunuyor.

Çekilen görüntülerde koronavirüs, gri rengiyle temsil edilen beyin hücreleri arasında dolaşan kırmızı noktalar olarak gösteriliyor. Enfekte olduktan sonra yarasanın hücreleri komşu hücrelerle kaynaşmaya başlıyor. Bir noktada tüm kütle patlıyor ve sızıntı, hücrelerin ölümüyle sonuçlanıyor.

Covid 19’un beyindeki 48 saatlik yolculuğu

Yorumlar kapalı.