Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak bunamaya karşı koruma sağlayabilir

Yeni bir araştırmaya göre diş ipi kullanmak, diş çürümesinin yanı sıra bilişsel gerilemeye karşı korunmaya da yardımcı olabilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi iyi ağız hijyeni alışkanlıkları bilişsel bozukluğu ve bunamayı önleyebilir. New York Üniversitesi (NYU) Rory Meyers Hemşirelik Okulu’nun yürüttüğü yeni bir araştırma bunu gösteriyor.

Çalışma kapsamında araştırmacılar diş kaybı ve bilişsel bozukluk üzerine yapılan 14 çalışmanın sonuçlarını analiz etti. Bu çalışmalara toplamda 34 bin 74 yetişkin katılmıştı. Çalışmalar bilişsel işlevinde zayıflama görülen 4 bin 689 vakaya yer vermiş ve uzun bir zaman aralığında yürütülmüştü.

Bulgular, daha fazla diş kaybı yaşayan yetişkinlerin bilişsel bozulma riskinin 1,48 kat, bunama riskininse 1,28 kat daha yüksek olduğunu gösterdi. Diğer faktörler kontrol edildiğinde bile bu sonuç geçerliydi.

Analize göre ilave her eksik dişle birlikte bilişsel bozulma riskinin de arttığı ortaya çıktı.

NYU Rory Meyers Hemşirelik Okulu’ndan çalışmanın üst düzey yazarı Profesör Bei Wu, yaptığı açıklamada, “Her yıl şaşırtıcı sayıda kişiye Alzheimer hastalığı ve bunama teşhisi konduğu ve ağız sağlığını ömür boyu iyileştirebilme fırsatı göz önünde bulundurulduğunda, kötü ağız sağlığıyla bilişsel gerileme arasındaki bağlantıya dair daha derin bir anlayış geliştirmek önem kazanıyor” dedi.

NYU tarafından yapılan analiz ayrıca, diş kaybının, “tıbbi bakımın ve diş bakımının kalitesinin ve bunlara erişimin sınırlı olması, eğitim süresinin az olması ve kötü beslenme gibi yaşam boyu süren sosyoekonomik dezavantajların” bir yansıması olabileceğini öne sürüyor.

Wu, gelir ve eğitimle ağız hijyeni ve sağlığı arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

CNN’in bildirdiği üzere Wu, “Gelir ve eğitim, ağız sağlığıyla çok ilişkili, özellikle de birçok kişinin diş sigortası olmadığı için, muhtemelen diğer birçok kronik rahatsızlığa nazaran çok daha ilişkili” dedi.

Wu’ya göre ağız sağlığındaki eşitsizlik, özellikle ABD’de belirgin. Bunun nedeni sağlık sisteminin içinde yön bulmanın karmaşıklığı ve genelde bireylerin sağlık sigortası kapsamında diş bakımına erişiminin bulunmaması.

Analiz, kötü ağız ve beyin sağlığı arasındaki bağlantı için çeşitli açıklamalar da önerdi.

Bu açıklamalar arasında eksik dişlerin çiğnemeyi etkileyebileceği, dolayısıyla sağlıklı gıda seçeneklerini sınırlayabileceği ve beyin sağlığı için temel besin maddelerinin kişinin beslenme düzeninden potansiyel olarak eksilmesine yol açabileceği problemi de yer alıyor.

Araştırma, ağız iltihabının beyin iltihabı ve bilişsel bozulmayla bağlantılı olduğuna dair kanıtlar da kaydetti.

Gerçekten de önceki araştırmalar diş eti hastalığıyla ilişkilendirilen bakterilerle (Porphyromonas gingivalis) Alzheimer arasında bağlantı tespit etmişti.

Wu, son araştırmanın hem insanlar hem de hükümetler için yaşam boyu iyi bir ağız sağlığını sürdürmenin önemine dair bir anımsatıcı görevi görmesi gerektiğini savundu.

Kaynak: Independent Türkçe

Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak bunamaya karşı koruma sağlayabilir

Yorumlar kapalı.