DSÖ’den maymun çiçeğine dair son dakika açıklaması

Türkiye’de de görülen maymun çiçeği dünyada endişe yaratmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgınla ilgili son verileri paylaştı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada hızla yayılması nedeniyle endişeye yol açan maymun çiçeği virüsüyle ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir son dakika açıklaması geldi.

Sözcü’nün aktardığına göre DSÖ, bilgilerin son güncellendiği 15 Haziran’dan bu yana virüsün 6 yeni ülkede daha görüldüğünü ve laboratuvarda onaylanan vakaların yaklaşık yüzde 90’ının Avrupa’da olduğunu kaydetti.

Açıklamada Avrupa’daki maymun çiçeği vakalarının sayısının son iki haftada üç kat arttığına dikkat çekildi.

Son verilere göre salgının endemik olduğu ülkeler dışında Türkiye dahil 50’den fazla ülkede görülen maymun çiçeği virüsünde onaylanan toplam vaka sayısı 5320’yi aştı.

Yüksek risk gruplarına uyarı

DSÖ, önceki gün yaptığı açıklamada virüsün hamile kadınlar, bağışıklığı düşük kişiler ve çocuklar gibi yüksek risk gruplarına bulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

Afrika’da endemik bir hastalık olan ancak son dönemde ABD, Kanada, Avustralya ile birlikte Avrupa ülkelerine yayılarak endişe yaratan maymun çiçeği hastalığının başlıca belirtileri arasında ateş, halsizlik, yaygın kas ağrısı, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri yer alıyor.

DSÖ, geçen hafta yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgınının şu anda küresel bir halk sağlığı acil durumu oluşturmadığını, ancak daha fazla yayılmayı kontrol etmek için yoğun müdahale çabalarına ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Bakan Koca açıklamıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk ‘maymun çiçeği’ vakasının görüldüğünü açıklamıştı.

İl vakayı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Koca, “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Kendisi tecrit edilmiş durumda” demişti.

Koca, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor.”

DSÖ’den maymun çiçeğine dair son dakika açıklaması

Yorumlar kapalı.