Dünyanın bilinen ‘en eski kot pantolonu’ 2.1 milyon TL’ye satıldı

ABD'de düzenlenen bir müzayedede bir kot pantolonu 114 bin dolara (yaklaşık 2 milyon 126 bin TL) satıldı. Batan bir gemide bulunan pantolonun dünyanın bilinen en eski kotu olduğu düşünülüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın bilinen en eski kot pantolonu küçük bir servete satıldı. Müzayede yetkilileri, erkek iş pantolonunun 114 bin dolara (2.1 milyon TL) satıldığını açıkladı.

Kot pantolon, 1857’de Kuzey Carolina kıyılarına yakın bir yerde batan gemide yer alan sandıkta bulundu. Beş düğmeli pantolonun bir madenciye ait olduğuna inanılıyor.

Müzayede ABD’nin batısındaki Reno, Nevada’da, 3 Aralık’ta çevrimiçi olarak gerçekleşti.

BEŞ DÜĞMESİ VAR

Eserlerin sahibi olan California Gold Marketing Group’un yönetici ortağı Dwight Manley, “Bu madenci kot pantolonları, tarihi bir an olan aydaki ilk bayrak gibi. Daha önce beş düğmeli kot pantolon yoktu.” dedi.

Dünyanın bilinen 'en eski kot pantolonu' 2.1 milyon TL’ye satıldı

Müzayedede satılan eşyalar, 1850’lerde Orta Amerika’ya ve oradan ABD’nin doğu kıyısına yolcu taşıyan 85 metrelik bir vapur olan SS Orta Amerika’dan geldi. Gemi, Eylül 1857’de kasırga sırasında battı ve 578 yolcu ve mürettebattan 425’i öldü.

Yolcular tahminen 21 ton altın sikke ve eserle birlikte battı. Batık ilk olarak 1988’de keşfedildi. Batıktan kalan parçalar, Şubat 2023’te müzayedeye çıkacak.

Dünyanın bilinen ‘en eski kot pantolonu’ 2.1 milyon TL’ye satıldı

Yorumlar kapalı.