Enflasyon açıklamasından sonra dolarda son durum

3 Mart itibarıyla Dolar/TL'de ABD tahvilleri kaynaklı hareket önceki gün 7.25'lere kadar gerilese de kur 7.35'te dengelendi ve 3 Mart sabahı 7.3499'den işlem görüyordu. Enflasyon verisi açıklanmadan önce 7.31'e kadar gerileyen kur ardından yeniden 7.33'ün üzerine tırmandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ani bir şekilde yüzde 1.6 seviyesinin üzerine çıkması sonrası yaklaştığı 7.5’li

seviyelerden hafta başında 7.25’in altına kadar gerilese de kalıcı olamadı ve 7.35’te dengelendi.

Analistler küresel satış baskısının azalması ile TL’de iyimserlik yaşandığını belirtirken ABD tahvillerindeki artışın Fed cephesinden değerlendirildiğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere dolar, ABD’deki ekonomik toparlanmanın beklenenden daha hızlı olacağına ve Fed’in yüksek tahvil getirisine diğer merkez bankalarından daha fazla hoşgörülü olacağına dair beklentilerle düşük getirili diğer para birimleri karşısında kazanım göstermişti.

Dolar endeksi yüzde 0.2 yükselişle üç haftalık zirvesi olan 91.176 seviyesine çıkarken Şubat’taki zirvesi olan 91.600’a yaklaştı.

3 Mart sabahı dolar kuru 7.35’ten el değiştirirken enflasyon verisinin açıklanmasından önce 7.31 liraya kadar geriledi. Şubat ayı enflasyonunun yüzde 15.61 ile beklentinin üzerinde açıklanmasıyla yenide 7.33’ün üzerine tırmandı.

Enflasyon açıklamasından sonra dolarda son durum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!