1. Haberler
  2. Dünya
  3. Eski İtalya Başbakanı Berlusconi hayatını kaybetti! Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü?

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi hayatını kaybetti! Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü?

İtalya'da 1994 ile 2011 yılları arasında toplamda en uzun süre başbakanlık yapan isim olan Berlusconi, hayatını kaybetti. 2 gün önce hastaneye kaldırılan Berlusconi’nin ölüm haberi İtalya’da büyük üzüntü yarattı. Peki, Eski İtalya Başbakanı Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü? İşte detaylar…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2 gün önce hastaneye kaldırılan İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi hayatını kaybetti.

1994-2011 yılları arasında İtalya’da en uzun süre başbakanlık yapan Berlusconi’nin vefat haberi ülkesinde büyük üzüntüye neden oldu. Öte yandan Berlusconi’nin kim olduğu sosyal medyada araştırılmaya başlandı.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi hayatını kaybetti! Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü?

Peki, Eski İtalya Başbakanı Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü? İşte detaylar…

BERLUSCONİ KAÇ YAŞINDAYDI?

2 gün önce hastaneye kaldırılan Berlusconi, 86 yaşında hayatını kaybetti.

ESKİ İTALYA BAŞBAKANI BERLUSCONİ KİMDİR?

Milano’da doğup büyüyen Silvio Berlusconi, 1994 İtalya genel seçimleri öncesinde kurulan Forza İtalya politik hareketinin başkanlığını yaptı. 1994 yılında kısa bir süre (9 ay) başbakanlık yaptı. 2001’de tekrar görevi devraldı ve kurduğu ikinci Berlusconi hükûmeti, İtalyan cumhuriyeti tarihindeki en uzun süreli hükümet oldu. 20 Nisan 2005’te, yerel seçimlerdeki başarısızlıklar ve kabine içi anlaşmazlıklar nedeniyle görevden çekileceğini açıkladı, ancak 23 Nisan’da eskisinden çok farklı olmayan bir kabine ile tekrar başbakanlığa geçti.

ÜÇÜNCÜ KEZ BAŞBAKAN SEÇİLDİ

Mayıs 2006’da rakibi Romano Prodi’ye seçimlerde çok az oy farkıyla kaybetti. Ülkede seçimler Romano Prodi liderliğindeki sol ağırlıklı koalisyonun Ocak ayında çökmesi nedeniyle üç yıl erken, 14 Nisan 2008 tarihinde yapıldı. Seçimlere, eski sağcı partisi Forza Italia ile Gianfranco Fini’nin neo-faşist Ulusal İttifakı’nın birleşmesiyle meydana gelen Özgür Halk Partisi’yle katıldı. Oyların yaklaşık yüzde 47’sini alarak üçüncü kez başbakan olmaya hak kazandı.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi hayatını kaybetti! Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü?

BÜYÜK BİR İMPARATORLUĞUN SAHİBİ OLARAK TANINDI

Kendisi ayrıca bir İtalyan medya imparatorluğunun kurucusu ve sahibi olarak tanındı. Forbes dergisine göre, Berlusconi, İtalya’nın en zengin insanıdır. Kendi çabasıyla dolar milyarderi olan Silvio Berlusconi, 2005 yılında 12 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin 74. kişisidir. Hem bir medya patronu, hem bir başbakan, hem de ülkenin en zengin insanı olan Berlusconi, dünyanın en güçlü insanlarından biri olarak kabul edildi.

MİLAN SPOR KULÜBÜNÜN BAŞKANLIĞINI YAPTI

Eskiden Milan spor kulübünün başkanlığını da yapmış ve İtalyanların sempatisini bu dönemde iyice kazanmıştır. Türkiye’de de, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan yakın ilişkileriyle tanınır. Erdoğan’ın oğlunun düğününde şahitlik yapmıştı.

Ocak 2005’te de Roma’da bir duvar işçisinin tripod ile saldırısı sonucu kulağından yaralanan Berlusconi 13 Aralık 2009’da Milano’daki mitinginin ardından psikolojik tedavi gören İtalyan vatandaşı Massimo Tartaglia tarafından da benzer bir saldırıya uğrayarak hastaneye kaldırıldı. Cumhuriyet Senatosu tarafından onaylanan ve Temsilciler Meclisi’nden geçen finansal istikrar yasasının yani kemer sıkma paketinin ardından istifa edeceğini daha önce açıklayan Başbakan Silvio Berlusconi, cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de kendisinin ve hükûmetinin istifasını Cumhurbaşkanı Napolitano’ya sundu ve Başbakan Silvio Berlusconi resmen istifa etti.

BERLUSCONİ NEDEN ÖLDÜ?

Berlusconi, Eylül 2020’de koronavirüse yakalanmış ve iki haftalık tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşmuştu. 2 gün önce bir kez daha hastaneye kaldırılan Berlusconi, 5 Nisan – 19 Mayıs arasında da 45 gün boyunca akciğer enfeksiyonu tedavisi görmüştü. Aynı zamanda Berlusconi’ye kronik lösemi teşhisi konmuştu.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi hayatını kaybetti! Berlusconi kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.