Facebook’un kurucusu Zuckerberg ‘tek işe alım kuralını’ açıkladı

Mark Zuckerberg'in Facebook'un üst düzey çalışanlarını seçerken uyguladığı zekice kural, mülakatlara yaklaşımınızı değiştirecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook CEO’su tarafından işe alınmak önemli bir meseledir, ancak bunun ilginç bir kurala bağlı olduğunu düşünmek oldukça tuhaf.

Teknoloji devi, 2015 yılında Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı bir konuşmada, potansiyel adayları değerlendirirken “kendisine sorduğu tek soruyu” izleyicilerle paylaştı.

Facebook’un 2021 itibariyle 86 bin 482 çalışanı vardı, bu rakamın bugün ziyadesiyle arttığını tahmin edebiliyoruz. Hepsi sadece bu soruya dayanarak işe alınmamış olsa da en azından üst düzey çalışanlar için geçerli olmuş olabilir.

İyi haber şu ki; bu, herkesin uygulayabileceği bir yöntem.

ROLLERİ DEĞİŞTİRMEK…

Zuckerberg, mülakat sürecinde kendisine tek bir soru sorduğunu belirtti. Bu soru ise tam olarak şu:

“(Şayet rolleri değiştirsek) ben onun için (onun emrinde) çalışmak ister miydim?”

Etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Benim için çalışacak birini, ancak ben de o kişi için çalışabilirsem işe alırım. Bu, oldukça iyi bir test ve iyi sonuçlar ürettiğini düşünüyorum…”

Facebook'un kurucusu Zuckerberg 'tek işe alım kuralını' açıkladı

İLGİNÇ BİR YAKLAŞIM

Ünlü CEO, konuyu biraz daha açarak şunları ekledi: “Alternatif bir evrende, işler farklı olsaydı ve şirketi ben kurmasaydım, o kişi için çalışmaktan mutlu olur muydum? Ya da Facebook ortadan kaybolsaydı ve ben de yapacak başka bir iş bulsaydım, o zaman o kişi için çalışmaktan mutlu olur muydum. Bütün mesele bu…”

Bu, kesinlikle daha önce hiç rastlamadığımız türden ilginç bir yaklaşım!

MARK ZUCKERBERG KİMDİR?

Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984’te New York’ta doğmuştur. Amerikalı bilgisayar programcısı, girişimci ve Meta’nın (eski ismi Facebook) kurucusudur.

Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Meta’yı (eski adıyla Facebook) kurdu.

2010 yılında ise Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” seçildi. 2023 yılı şubat ayı itibarıyla kişisel serveti 62.1 milyar dolardır.

YAŞAMI

Annesi Alman, Leh ve Yahudi kökenli psikiyatrist Karen Zuckerberg; babası ise Yahudi kökenli diş hekimi Edward Zuckerberg’dir. O ve üç kız kardeşi Randi, Donna ve Arielle, New York’taki Midtown Manhattan’ın yaklaşık 34 km kuzeyinde küçük bir Westchester County köyü olan Dobbs Ferry’de büyüdü.

 

Facebook’un kurucusu Zuckerberg ‘tek işe alım kuralını’ açıkladı

Yorumlar kapalı.