Galatasaray’da büyük hırsızlık! Binlerce formayı çalıp sattılar

Galatasaray Spor Kulübünün futbolcuları ile teknik heyete özel üretilen kıyafetleri tesislerden çalarak internet üzerinden sattıkları belirlenen 6 sanık hakkında "hırsızlık" suçundan 17'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Galatasaray Mağazacılık ve Perakendecilik A.Ş. tarafından, sponsor firmanın kulüp oyuncuları ile teknik heyet için ürettiği orijinal yeni sezon forma, antrenman yeleği, şort, çorap gibi ürünlerin, şirketin rızası dışında üçüncü kişiler tarafından internet ortamında satışa sunulduğu yönünde savcılığa şikayette bulunulduğu belirtildi.

Firmanın kulübe verdiği ürünlerin profesyonel standartlarda olduğu, özellikle antrenmanda ve müsabakada görev yapan futbolcuların performansını artırma ve terlemeyi önleme gibi birçok özelliği bulunduğu anlatılan iddianamede, bu ürünlerin piyasada satılmadığı kaydedildi.

Bu kıyafetlerin öngörülen süreden önce tükendiğinin anlaşılması üzerine kulübün Florya Metin Oktay Tesislerindeki ana deposunda 25 Eylül ve 1 Ekim 2021’de sayım yapıldığı dile getirilen iddianamede, futbolcuların konakladığı kamp binasının altındaki depoda da ürünlerin olduğu anlatıldı.

İddianamede, 13 Ocak’ta yapılan sayımda tesiste bulunması gereken 2 bin 443 parça ürünün haksız şekilde kulüp dışına çıkarıldığının anlaşıldığı belirtilerek, malzemelerin, ikinci el eşyaların sunulduğu internetteki bir sitede satıldığı aktarıldı.

Yapılan araştırmada, Antalya’da bir depoda 6 kolide kısa kollu 276 forma, uzun kollu 50 forma, 16 çift çorap ve 30 şortun bulunduğu, bunların 54’ünün futbolcuların ve teknik heyet için yapılan özel ürünler olduğu vurgulanan iddianamede, bu 54 üründen 44’ünün orijinal olup piyasada satılmadığı, toplam değerlerinin de 25 bin 487 lira olduğu ifade edildi.

Yapılan araştırmada, sanık Yılmaz Yanık’ın berber olduğu, bir kısım Galatasaraylı futbolcuyla tıraş yapmak için irtibat kurduğu anlatılan iddianamede, sanık Sedat Peker’in kulüpte masörlük, sanık Ahmet Kör’ün de futbol takımında şoförlük yaptığı, sanık Turgut Uygun’un çamaşırhanede çalıştığı, sanık Gürsel Polat’ın ise akademi sorumlusu olduğu aktarıldı.

YASA DIŞI PİYASA OLUŞTURULMUŞ

İddianamede, sanıkların futbolcular veya teknik heyet tarafından kullanılan ürünlere rahatça erişebildikleri belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Bu ürünlerin tedarikçi/sponsor firma veya üçüncü bir firma tarafından dahi üçüncü kişilere satışa sunulmaması, profesyonel standartlara sahip olması, geniş taraftar kitlesine sahip Galatasaray futbolcuları ve teknik heyet tarafından kullanılması, Galatasaray taraftarının yoğun ilgisine neden olmuştur. Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, ürünlere kolayca erişim sağlayan kişiler ile bu ürünleri talep eden kişiler bir araya gelerek yasa dışı bir piyasa oluşturmuşlardır.”

Kulüpte görev yapan sanıkların bir araya gelerek, futbolcuların ve teknik heyetin kullanımına sunulmuş ürünleri hukuka aykırı şekilde ele geçirdikleri dile getirilen iddianamede, sanık Buğra Fatih Ünsal’a satışı yapılarak özel nitelikteki ürünlerin piyasaya arz edildiği ve satıcıların haksız maddi kazanç sağladıkları kaydedildi.

İddianamede, sanıklar Ahmet Kör, Buğra Fatih Ünsal, Gürsel Polat, Sedat Peker, Turgut Uygun ve Yılmaz Yanık’ın “iştirak halinde zincirleme şekilde bina ve eklentileri içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık” suçundan 6’şar yıl 3’er aydan 17’şer yıl 6’aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 44. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Galatasaray’da büyük hırsızlık! Binlerce formayı çalıp sattılar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!