Google yapay zeka ile haber yazmayı test ediyor

Google'ın, haber içerikleri üretebilecek "Genesis" isimli yeni yapay zeka teknolojisini test ettiği bildirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The New York Times’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, gazetecilere yardımcı olması için geliştirilen yapay zeka teknolojisi, ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal’ın sahibi olan News Corp’un yöneticilerine sunuldu.

Google’ın “Genesis” adını verdiği teknolojinin, kendisine verilen güncel olaylar dahil her türlü veriden, haber metni hazırlayabildiği belirtildi.

Google, gazeteciler için “kişisel asistan” olarak hizmet vermesi için tasarladığı bu teknolojinin, gazetecilere daha önemli haberler için zaman kazandıracağını düşünüyor.

BAZI YÖNETİCİLER GENESİS’İ “RAHATSIZ EDİCİ” BULDU

Söz konusu sunuma katılan bazı yöneticiler, Genesis’i “rahatsız edici” bularak, “doğru haber yazmak için önemli noktalardan bazılarının göz ardı edildiğini” ifade etti.

Google Sözcüsü Jenn Crider ise yaptığı açıklamada “Genesis, gazetecilerin haber yazmak ve bunları doğrulamakta sahip oldukları temel rolün yerini almayı amaçlamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

New York City Üniversitesinden Prof. Jeff Jarvis, Google’ın yeni teknolojisinin, potansiyel olumlu ve olumsuz yanları olduğunu belirterek, “Bu teknoloji, olgusal bilgileri güvenilir şekilde sunabiliyorsa, gazeteciler kullanmalıdır.” ifadesini kullandı.

Jarvis, bazı haberlerin gazeteciler ve haber kuruluşlarının nüans ve kültürel anlayışını gerektirdiğine değinerek, söz konusu teknolojinin kullanılmasının haber kuruluşlarının güvenirliğine zarar verebileceğine işaret etti.

Google yapay zeka ile haber yazmayı test ediyor

Yorumlar kapalı.