Gram altında yeni rekor!

Altın fiyatları, Çin'in salgın kısıtlamalarını gevşettiği yönündeki haberlerle birlikte spot piyasada son 5 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Gram altın ise rekor tazeledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, Çin’de corona virüsü vakalarının gevşetildiği kentlerin sayısının artmasının ardından doların hafif gerilemesiyle 5 ayın zirvesine yükseldi. Altın fiyatları spot piyasada ons başına 1800 dolarlık kritik eşiği aşarken gram altın tarafında 1084 TL ile rekor kaydedildi.

Altın piyasası yeni haftanın ilk gününde Çin’den gelen olumlu haberlerden destek buldu. Çinli yetkililer, Şanghay ve Hangzhou’daki Covid-19 kısıtlamalarını gevşeterek, ekonomiyi yeniden açma sürecini hızlandırdı.

Çin ayrıca finans merkezi Şanghay’da parklar gibi kamuya açık, açık hava alanlarına girişlerde ve toplu taşıma kullanımında PCR testi yapılması zorunluluğu bugünden itibaren geçerli olmak üzere kaldırıldı.

ALTINDA ÇİN RALLİSİ

Çin’deki salgın önlemlerinin gevşetilmesi küresel ekonomik büyüme ve emtia talebini iyileştireceği beklentileriyle altını destekledi. Haberlerin ardından dolarda aşağı yönlü bir hareket izlenirken, spot piyasada altının onsu yeni haftaya yükselişle girdi.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politikasında daha az agresif olacağı beklentilerini hafifletmesiyle Cuma günü ivme kaybederken, tahvil getirileri fiyatları güçlü düşüşle kapattı

DOLAR GERİLEDİ

Dolar, ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerden güçlü artış kaybetmesine rağmen bugün değer kazanamayarak beş ayın dip seviyesine yakın seyretti. Çin’de ise salgın önlemlerinin gevşetileceği ve ekonominin ivme kazanacağı beklentileri risk iştahını artırdı.

Bu gelişmelerin etkisiyle dolar endeksi yüzde 0,18 düşerek 104,28 ile 28 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Endeks geçen hafta da yüzde 1,4 gerilemişti.

Yatırımcılar uzun süredir faiz getirisi olmayan altından kaçınarak finansal risklere karşı güvenli liman olan dolara yöneliyordu. Ancak dolardaki bu son gerileme, ons altın fiyatlarındaki 1800 dolar seviyelerinin kırılmasına neden oldu.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Altının spot piyasadaki ons fiyatı haftanın ilk işlem günnünde yüzde 0,57 yükselerek 1808 dolar seviyesine kadar çıktı. Değerli metal spot piyasada sonrasında 1797 dolar seviyelerine geriledi.

Gram altın sabah saatlerinde 1084 TL seviyelerine kadar yükselirken sonrasında 1077 TL’den işlem gördü. Sabah saatlerinde çeyrek altın 1760 TL alış ve 1788 TL satış fiyatıyla, Cumhuriyet altını ise 7 bin 184 TL alış ve 7 bin 292 TL satış fiyatıyla işlem gördü.

Gram altında yeni rekor!

Yorumlar kapalı.