1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Gramaj hilesi, “aldatıcı ticari uygulama” kapsamına alındı

Gramaj hilesi, “aldatıcı ticari uygulama” kapsamına alındı

Gramaj hilesini, "aldatıcı ticari uygulama" kapsamına alan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni düzenleme sonrası gramaj hilesi yapan şirketlere 11 bin ile 114 bin TL arasında ceza verilecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, ‘Aldatıcı Ticari Uygulamalar’ başlıklı bölüme, “Tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları” bendi eklendi. Böylece, gramaj hilesi yapanlara 11 bin ile 114 bin TL arasında ceza verilebilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan alınan kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gıdada gramajı azaltma yoluyla tüketicilerimizi mağdur eden gizli zam uygulamalarına 114 bin 326 liraya varan idari para cezası verilecek. Çıkardığımız yönetmelikle hem tüketicilerimiz hem de haksız rekabete maruz kalan dürüst esnaf ve tacirlerimiz korunmuş olacak.” dedi.

Gramaj hilesi, “aldatıcı ticari uygulama” kapsamına alındı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.