İçişleri Bakanlığı’ndan normalleşme genelgesi: Bugünden itibaren hangi kısıtlamalar kalkıyor?

Türkiye dün gece son kez uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte, bugün normalleşme dönemine adım attı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19’la mücadele kapsamında akşam saat 22.00 ile 05.00 arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması dün gece son kez geçerli oldu.

İçişleri Bakanlığı’nın yeni normalleşme süreciyle ilgili açıkladığı detaylara göre, nargileciler hariç tüm işletmeler ruhsatlarında yazan saatler arasında açık kalacak ve sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılacak.

Bakanlık, “kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabı” olarak tanımlanan bu dönemde kısıtlamaların neredeyse tamamının kaldırılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 21 Haziran’da yapılan Kabine toplantısında, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama programının hız kazanmasıyla birlikte Temmuz ayından sonra normalleşme sürecine geçilmesi kararı alınmıştı.

Sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları kaldırıldı mı?

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, bugün itibarıyla hafta içi gece boyunca ve pazar günleri tüm gün uygulanan sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağı belirtildi.
Kaldırılan bir diğer kısıtlama da şehirlerarası seyahatlere ilişkin.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saat ve günlerde özel araçlarla izne tabi olan şehirlerarası seyahatler de serbest bırakıldı.

Genelgede, “1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren ise hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Kaldırılan bir diğer kısıtlama da toplu taşıma araçlarıyla ilgili. 1 Temmuz sabah 05.00 itibarıyla hem şehir içi hem de şehirlerarası toplu taşıma araçlarındaki yolcu sınırlaması da kaldırılıyor.

Ayrıca 65 yaş üzeri ve 18 yaş altındakilerin toplu taşıma kullanması üzerindeki yasaklara da son veriliyor.

Hangi işletmeler açık olacak?

İçişleri Bakanlığı, nargileciler hariç halihazırda faaliyetlerine ara vermiş olan tüm işletmelerin 1 Temmuz itibarıyla yeniden faaliyete geçebileceğini açıkladı.

İşletmelere dair genelgede yer alan hususlar şöyle:

  • Sinema salonları, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren faaliyet gösterecek
  • Yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacak
  • Oyunların oynandığı işyerlerinde söz konusu oyunların oynanmasına/oynatılmasına dair mevcut kısıtlamalar sona erdirilecek
  • Tüm iş yerleri; ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış-kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek
  • Müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00’e kadar yapılabilecek
  • Park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire alanı gibi yerlere dair kısıtlamalar kaldırılacak

Nikah ve düğünlerde halay çekmek serbest mi?

Nikah ve düğün törenleriyle ilgili kısıtlamaların da önemli bir bölümü kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, nikah ve düğünlerde yiyecek ve içecek servisinin yapılmasına 1 Temmuz’dan itibaren izin verilirken, müzik yayını ise 24.00’e kadar yapılabilecek.

Ayrıca bu tarz törenler için kişi sınırlaması da kaldırıldı.

Genelgede, “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan “düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır” hükmü doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca bu konuda yeni bir tavsiye kararı alınıncaya kadar düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecektir” ifadesi yer aldı.

Genel kurul toplantıları ve konser ile festival gibi etkinlikler de açık alanlarda kişi başı 4, kapalı alanlarda da 6 metrekare yer sağlanması şartıyla gerçekleştirilebilecek.

Genelgede diğer hangi düzenlemeler yer alıyor?

Genelgede ayrıca kamu kurumların çalışma saatlerinin normale dönmesi ve sınır kapılarında uygulanacak yeni bazı düzenlemeler de yer alıyor.

Bu düzenlemeler şöyle:

Konaklama tesislerine yönelik kısıtlama ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek

Konaklama tesisleri içerisindeki alanlarda (restoran, kulüp vb.) yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi ve fiziki mesafe kurallarının uygulanabilmesi için tedbir alınacak

Kamu kurum ve kuruluşlarında halihazırda uygulanmakta olan 10.00 – 16.00 mesai uygulaması sona erdirilerek 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren normal mesai düzenine geri dönülecek

Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasına son verilecek

Afganistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasının süresi 10 güne düşürülecek

Sınır kapılarımızdan girişte azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz edemeyen vatandaşlarımıza sınır kapılarında PCR veya hızlı antijen testi uyguladıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacak

Kabine toplantısı sonrası hangi kararlar alınmıştı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Haziran’da yapılan kabine toplantısının ardından kısıtlamaların 1 Temmuz itibarıyla kaldırılmasına ilişkin alınan kararları ana hatlarıyla açıklamış ve detayların bakanlık genelgesi ile duyurulacağını söylemişti.

Erdoğan’ın açıklamasına göre, kabine toplantısında şu kararlar alındı:

Sokağa çıkma kısıtlamaları tümüyle kaldırıldı.

Şehirler arası seyahat kısıtlamaları kaldırıldı.

Toplu taşımalarda yaş sınırı kaldırıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçildi.

HES kodu uygulaması yaygınlaştırılacak, sürdürülecek.

Müzik kısıtlaması 24.00’e çekildi.

Kaynak: BBC Türkçe

İçişleri Bakanlığı’ndan normalleşme genelgesi: Bugünden itibaren hangi kısıtlamalar kalkıyor?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!