İlber Ortaylı: ‘Suriyeliler bir müddet sonra kendilerine göre parti kurarlar’

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı katıldığı bir programda Suriyeli mülteciler hakkında konuştu. Ortaylı, "Suriyeliler başka göçmenlere benzemezler. Bir müddet sonra Türkiye'de kendilerine göre bir parti kurarlar" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihçi İlber Ortaylı, Kafa TV’de yayınlanan ‘Cahille Sohbeti Kestim’ programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

‘SESSİZ SEDASIZ GİDECEK DEĞİLLER’

Ortaylı, Suriyeli mültecilerin Türkiye’de yaptıkları doğum oranlarına vurgu yaparak şu açıklamalarda bulundu:

“Suriyelilerin Türkiye’de nüfusu çok artıyor, çok doğum yapıyorlar, sınırlı sayıda çocuk yapacaklar başka ülkelere gittiler, Suriyeliler Türkiye’de partilere karışır, bunlar burada böyle sessiz sedasız oturup gidecek kişiler değiller.

Bundan emin olun Suriyeliler başka göçmenlere benzemezler. Bir müddet sonra Türkiye’de kendilerine göre bir parti kurarlar”

İLBER ORTAYLI KİMDİR?

İlber Ortaylı 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz şehrinde dünyaya geldi.

1970 yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi’nde Slav ve Doğu Avrupa dilleri hakkında öğrenim gördü Yüksek Lisans çalışmasını Chicago Üniversitesinde Halil İnalcık ile yaptı.

‘Tanzimat sonrası mahalli idareler başlıklı tezi ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde 1974 yılında Doktor olan Ortaylı, aynı fakültede ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” adlı çalışmasıyla 1979 yılında Doçent olmuştur.

1989 yılında Profesör olan Ortaylı Tarihçi, akademisyen ve yazardır. Aynı zamanda  Türk Tarih Kurumu şeref üyesidir.

Bunun yanı sıra Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti ve Avusturya-Türk Bilimler Forumu üyesidir.

İlber Ortaylı: ‘Suriyeliler bir müddet sonra kendilerine göre parti kurarlar’

Yorumlar kapalı.