İlber Ortaylı: Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız

Prof. Dr. İlber Ortaylı, sağlık çalışanlarının hayat pahalılığı karşısında Türkiye'den gitmek istediğine dikkat çekerek "Nelere maruz kalacağımızı tasavvur etmek bile istemiyoruz" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. İlber Ortaylı, sağlık sisteminde yaşanan tıkanmaya ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı. Yabancı dil öğrenip Türkiye’den gitmek isteyen doktor ve sağlık çalışanlarının sayısındaki artışa dikkat çeken Ortaylı, “Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz?” dedi.

İsim vermeden önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı da eleştirden Ortaylı “Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip ‘Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir’ diyor. Roma’nın ‘Patrici’ beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır.” ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı’nın Instagram hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“YAKINDA HEKİMSİZ HEMŞİRESİZ KALACAĞIZ”

“Felemenkçe, İsveççe, Almanca gibi dilleri öğreten kurslar, doktor ve sağlık personeli dolu.

Ne yapsınlar ki? Maaşlar ortada; 7-8 Bin TL’ye şu hayat pahalılığında mütehassıs doktor mu çalıştırılır?

Üstelik bir de doktor, hemşire dövme modası devam ediyor. Hele en sonuncu hadise (yani üç hemşireyi bir mücrimin esir alması) eğer dış kaynaklı, tipik bir organizasyon değilse şaşarım.

Çünkü pandemi krizinde Batı’daki tıbbi personelin gayret ve beceri yönünden bizimkilere yetişemeyeceği anlaşıldı.

Açığı böyle kapatmak istemedikleri ne malum? Deli geçinen herif, ambulansın içinde hastaneye girmiş ve üç hemşiremizi rehin alarak ortalığı birbirine katıyor.

Şayet deliyse tımarhane, psikiyatri klinikleri nerede? Bunu düzenleyen kanun neden hazırlanmıyor?

Hastaneler personel kıtlığına uğramaya başladı. Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor.

Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz? İki asırdır evlatlarımızı tıp alanında büyük fedakârlıkla yetiştirdik.

Bu densizliğin sınırları nerede duracak? Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip “Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir” diyor. Roma’nın “Patrici” beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır.

Ne zaman akıllanacağız ve herkese haddini bildireceğiz? Zorbalık çıkmadan evvel aklıselim hukuki tedbirlerle işin sağlanması gerekir. Nelere maruz kalacağımızı tasavvur etmek bile istemiyoruz.”

İlber Ortaylı: Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!