İngiltere’de “HS2 hızlı tren projesi” protesto edildi

İngiltere'de, ilk etabının 2028-2031 yıllarında tamamlanması planlanan "HS2 hızlı tren projesi" başkent Londra'da protesto edildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HS2 karşıtları” grubunun üyeleri, Kings Cross Tren İstasyonu‘ndaki HS2 hızlı tren projesinin tanıtıldığı standın önünde bir araya geldi. Ellerinde “HS2’yi durdurun”, “Zorunlu hırsızlık, HS2 hayatları yıkıyor” yazılı pankartlar taşıyan grup, hükümetten projeyi sonlandırmasını istedi.

AA muhabirine konuşan protestocu Mark Keir, proje maliyetinin ülke ekonomisine zarar vereceğini ve projeyle çevrenin yok olacağını belirtti.

Londra’dan ülkenin kuzeyindeki Manchester şehrine ulaşacak hızlı tren projesinin, insanları dikkate almadan hazırlandığına dikkati çeken Keir, projeyi protesto edenlerin gözaltına alındığını, kendisinin de birkaç kez nezarete götürüldüğünü söyledi.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, HS2’nin ilk etabı olan Londra ve Birmingham hattının tamamlanmasının, planlanan süreden beş yıla kadar gecikebileceğini, projenin toplam maliyetinin ise 88 milyar sterline yükseldiğini açıklamıştı.

Hızlı tren projesinin Manchester ve Leeds şehirlerini birbirine bağlayacak ikinci etabının tamamlanarak faaliyete geçmesinin, 2033 yerine 2040 yılını bulabileceği tahmin ediliyor.

Projede, trenlerin saatte 402 kilometre hıza kadar ulaşması, bir saatte kuzey-güney hattında 15 bin yolcuyu taşıması planlanıyor.

HS2 Projesi Başkanı Allan Cook, projenin maliyetlerinin arttığını, 2015’teki 56 milyar sterlinlik toplam maliyetin de 86 milyar sterline yükseldiğini bildirmişti.

İngiltere’de “HS2 hızlı tren projesi” protesto edildi

Yorumlar kapalı.