1. Haberler
  2. Gündem
  3. İş arkadaşına ‘DM’den yürüdü’ işten çıkarıldı: AYM hak ihlali saydı

İş arkadaşına ‘DM’den yürüdü’ işten çıkarıldı: AYM hak ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi, çalışanını başka bir iş arkadaşı ile yazıştığı gerekçesiyle işten çıkaran işvereni haksız buldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel bir şirkette çalışan kişinin sözleşmesi, iş arkadaşı ile yazıştığı gerekçesi ile işveren tarafından feshedildi.

Çalışan yaşadıklarını yargıya taşıdı. Resmî Gazete’de yayımlanan karar göre çalışanın başvurusunu değerlendiren mahkeme işvereni haksız buldu ve ‘hak ihlali’ kararı verdi.

Mahkeme kararı:

“Mesajlaşma programlarının kişisel olarak da kullanılabileceği gözetildiğinde bir başkasına ait olan cep telefonunun denetlenmesinin ve başvurucuya ait mesajların ele geçirilmesinin başvurucunun özel hayatının ve haberleşmesinin gizliğinin korunması konusundaki makul beklentisine aykırı olduğu açıktır. Mahkemece bir başkasına ait cep telefonunda yer alan yazışmaların ne suretle denetlendiğine, mesaj içeriklerinin feshe dayanak alınmasının gerekli olup olmadığına ve başvurucunun özel hayatı ile haberleşmesine olan etkisine yönelik herhangi bir değerlendirme yapılmamıştır.

Açıklanan gerekçelerle özel hukuk iş ilişkilerinden doğan uyuşmazlığı karara bağlayan derece mahkemeleri tarafından yukarıda belirtilen anayasal güvenceleri gözeten özenli bir yargılama yapılarak pozitif yükümlülüklerin yerine getirilmediği anlaşıldığından başvurucunun Anayasa’nın 20’nci maddesinde güvence altına alınan özel hayata saygı hakkı ile Anayasa’nın 22’nci maddesinde güvence altına alınan haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.”

İş arkadaşına ‘DM’den yürüdü’ işten çıkarıldı: AYM hak ihlali saydı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.