İsrail, ailelerinden çalınan binlerce bebek için tazminat ödeyecek

İsrail'de 1948 sonrası devletin kurulduğu ilk yıllarda ailelerinden çalınan binlerce bebek için tazminat ödeneceği açıklandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Söz konusu açıklama, ülke kamuoyunda “çalıntı bebekler” olarak bilinen skandal ile ilgili büyük bir gelişme olarak yorumlandı.

“Devletin ilk yıllarında meydana gelen olaylardan duyduğu üzüntüyü” dile getiren hükümet, “Bu duruma düşen ailelerin çektiği ızdırabı da kabul ettiğini” bildirdi.

‘Bebekleri kendilerinden alınan ailelerin tanınma ve tazminat hakkı geldi’

Ayrıca Başbakan Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, skandalı İsrail tarihindeki “sancılı hadiseler arasında” göstererek, “Bebekleri kendilerinden koparılan ailelerin İsrail Devleti tarafından tanınma ve maddi tazminat alma vakti geldi” dedi.

50 milyon dolar tazminat

Maliye Bakanı İsrail Katz ise konuyla ilgili resmi soruşturmanın “henüz sonuçlandırılmadığını” belirtti. Ancak, söz konusu olayların “devletin yıllıklarına işlendiğini” aktardı.

Kabine toplam 162 milyon şekel (50 milyon dolar) tazminatı onayladı.

Aileden koparılan çocuğun akıbeti resmi olarak bilinmeyen her bir aileye 200 bin şekel verilecek.

İsrail’in ‘çalıntı bebekleri’

Aktivistler ve aile üyeleri, onlarca yıldır İsrail’in 1948’de devlet haline gelmesinden sonraki ilk yıllarda, özellikle Yemenliler başta olmak üzere diğer Arap ve Balkan ülkelerinden gelen Yahudi göçmenlerin bebeklerinin kaçırılarak çocuk sahibi olamayan Doğu Avrupalı Yahudi ailelere verildiğini iddia ediyordu.

Söz konusu suçlamaların ardından harekete geçen İsrail yönetimi, yürütülen üç farklı soruşturmanın ardından bebeklerin kötü yaşam koşulları nedeniyle öldüklerini belirten bir açıklama yaptı.

İsrail devletinin kurulmasının akabinde, 1949 ve 1950 yılları arasında yaklaşık 50 bin Yemenli Yahudi, bu bölgede kurulan mülteci kamplarına götürülmüştü.

Ancak aileler, bebeklerinin öldüğünü söyleyen doktorlardan ölüm sertifikası veya öldüğü iddia edilen bebeklerin naaşlarının teslim edilmesini istediğinde bu talepleri reddedildi.

Son yıllarda iddialara yanıt bulacağına söz veren hükümet 2016’da ise ‘çalıntı bebeklerle’ ilgili devlet arşivlerinde yer alan 200 binin üzerindeki belgeyi internet üzerinden kamuya açtı.

Çalınan bebeklerin sayısının 5 bine yakın olduğu tahmin ediliyor.

İsrail, ailelerinden çalınan binlerce bebek için tazminat ödeyecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!