İstiklal Caddesi bombacısından itiraf: Taksim’de iki kez keşif yaptım

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyı düzenleyen terörist Ahlam Albashır, saldırıdan önce Taksim’de iki kez keşif yaptığını itiraf etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyoğlu İstiklal Caddesi‘ndeki terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashır, emniyetteki ifadesinde saldırıyı nasıl planlandığını itiraf etti.

Alınan bilgiye göre, İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sürüyor.

Saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır, İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki ifadesinde, terör örgütüyle erkek arkadaşı aracılığıyla 2017 yılında tanıştığını belirterek, bir süre sonra izini kaybettiği sevgilisi ile görüşemediğini ancak örgütle bağlantısını devam ettirdiğini anlattı.

Örgüt içerisindeyken temmuz ayında Münbiç’te bölgenin önde gelenlerinden olan ve daha sonra terör örgütü YPG’nin istihbarat biriminden olduğunu öğrendiği “Hasan” isimli kişinin yanına gelerek, “Hacı sana önemli bir görev verecek” dediğini belirten Albashır, “Daha sonra bölgedeki bir çiftlik evinde Hacı ile görüştüm. Burada bana Bilal diye birisiyle Türkiye’ye gideceğimi söyledi. 400 lira ile 2 cep telefonu vererek daha önce hiç tanımadığım ve karı koca rolü yaptığım kişiyle aracılar vasıtasıyla gittiğim İdlib’de buluştum.” şeklinde ifade verdi.

KONUMLA ESENLER’E GELDİLER

Firari şüpheli Bilal Hasan’nın ilk buluştuklarında kendisine Türklerden nefret ettiğini söylediğini öne süren zanlı Albashır, 27 Temmuz’da illegal yollardan Hatay’a, aynı gün ise oradan İstanbul’a geldiklerini anlattı.

İfadesinde, yoldayken nereye gideceğini bilmediğini öne süren Ahlam Albashır, İstanbul’dayken Bilal Hasan’ın telefonuna gelen konumdaki eve gittiklerini, 4 ay boyunca kaldıkları bu ev ile çalışıyor gözüktükleri iş yerinin Ferhat Habeş’e ait olduğunu daha sonra öğrendiğini aktardı.

Albashır, Bilal Hasan’ın bomba yüklü çantayı İdlib’de yanında getirdiğini öne sürdü.

“KEŞİF AMAÇLI İKİ KEZ TAKSİM’E GİTTİM”

Albashır, Bilal Hasan ile 4 ay boyunca ev ve iş dışında bir yere gitmediklerini savunarak, son 1 ay içerisinde gözaltına alınan şüphelilerden Yasir K. ile iki kere keşif amacıyla Taksim’e gittiklerini, yaya olarak da İstiklal Caddesi’nde dolaştıklarını itiraf etti.

Saldırı günü Bilal Hasan ve Yasir K. ile yola çıkarak Beyoğlu’na gittiklerini anlatan şüpheli, Bilal Hasan’ın “işim var” diyerek çantayı kendisine verdiğini, çantayı alıp caddede yürüdüğünü ve patlamanın yaşandığı banka oturduğunu söyledi.

İstiklal Caddesi bombacısından itiraf: Taksim’de iki kez keşif yaptım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!