1. Haberler
  2. Hayvan
  3. Kediler oyun mu oynuyor, kavga mı ediyor? Bilim insanları açıkladı

Kediler oyun mu oynuyor, kavga mı ediyor? Bilim insanları açıkladı

Bilim insanları, kediler arasındaki oyunbaz ve agresif etkileşimleri ayırt etmenin yollarını ortaya çıkardı. Yeni bulgular, evcil hayvanların oyunlarını ve gerçek kavgalarını tanımlamayı kolaylaştırabilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Scientific Reports adlı bilimsel dergide perşembe günü yayımlanan araştırmada kedilerin oyunbaz ve agresif davranışların bir karışımını sergileyebileceği ve insan dostları bunu düzgün bir şekilde yönetmediği takdirde bu davranışların tam bir kavgaya dönüşebileceği öne sürülüyor.

Çalışmada, Slovakya’nın Košice şehrindeki Veterinerlik ve Eczacılık Üniversitesi’nden Noema Gajdoš‑Kmecová’nın da aralarında bulunduğu bilim insanları, YouTube’dan ve doğrudan kedi sahiplerinden elde edilen ve 210 kedi arasındaki etkileşimleri gösteren 100’den fazla videoyu değerlendirdi.

Kedigillerdeki güreşme, kovalama ve ses çıkarma dahil 6 tür davranış kategorisini gözlemleyen araştırmacılar, daha sonra bunları kalan kedileri değerlendirmek için kullandı.

Araştırmacılar kedileri bu 6 davranışın sıklığı ve süresine göre gruplandırdı.

Çalışmanın diğer yazarları aynı videoları inceleyerek etkileşimleri tanımlamak için üç grup ortaya çıkardı: “oyunbaz”, “hırçın” agresif etkileşimler ve hem oyunbaz hem de agresif davranışların bir karışımı olan “ara” etkileşimler.

Araştırmaya göre kedilerin yarısından fazlası oyunbaz etkileşimler sergilerken, yaklaşık yüzde 29’u hırçın ve yüzde 15’i de ara grupta sınıflandırıldı.

Bilim insanları, kediler arasındaki güreşme davranışının en çok oyunbaz grupla bağlantılı olduğunu, ses çıkarma ve kovalamanınsa hırçın grupla ilişkili olduğunu söylüyor.

Ara grubun her iki tarafın da özelliklerini taşıdığı gözlense de araştırmacılara göre bu kediler oyunbaz grupla daha yakından ilişkili.

Araştırmacılar ara grubun, göbekleri yukarı bakacak şekilde sırtüstü yatmak, zıplamak, takip etmek, birbirlerine yaklaşmak ve birbirlerini yalamak gibi davranışlarla uzun süreli etkileşimler sergilediğini söylüyor.

Bilim insanları oyunbaz ve agresif davranışların bu karışımının, “ilişkide bir bozulmadan” ziyade kediler arasındaki sosyal davranışta kısa süreli bir anlaşmazlığı yansıtabileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar çalışmada, “Bu tamamen hırçın bir karşılaşmaya dönüşebilir ama sosyal ilişkilerindeki bir bozulmayı yansıtması şart değil; daha ziyade sosyal önceliklerde kısa vadeli bir anlaşmazlığı gösterir” diye yazıyor.

Bilim insanları çalışmaya dayanarak, kediler arası yakın etkileşimlerin oyunbaz, arada ve hırçın olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

Araştırmacılar güreşen ama ses çıkarmayan yavru kedilerin “büyük olasılıkla oyun oynadığını” ifade ediyor.

Öte yandan araştırmacılar böyle bir etkileşimin, kediler arasında ses çıkarma ve kovalamacayla beraber uzun süreli hareketsiz molalar gerçekleştiğinde karşılıklı sosyal oyuna işaret etmekten ziyade, “bir dereceye kadar hırçın tepkiyle dengelendiğini” söylüyor.

Araştırmacılar etkileşimlerin günden güne, hatta aynı gün içinde bir olaydan diğerine farklılık gösterebileceği uyarısında bulunuyor.

Evcil hayvan sahiplerini kedigiller arasındaki bu tür olası gerilimleri tespit etmeye çağıran araştırmacılar, bunları doğru bir şekilde anlamanın kedilerin gerilimleri tırmandırmasını ve olası yaralanmaları önlemeyi sağlayabileceğini belirtiyor.

Kediler oyun mu oynuyor, kavga mı ediyor? Bilim insanları açıkladı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.