Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı tarihi duyurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP'nin adayı siz misiniz?' sorusunu "Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister" sözleriyle yanıtladı. Kılıçdaroğlu, 13 Şubat'ta Cumhurbaşkanı adayının ismini açıklayacaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, adayın ortak olarak belirleneceğini söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı birçok açıklamada seçim tarihinin 14 Mayıs olacağına işaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masanın Saadet Partisi ev sahipliğindeki toplantısını işaret ederek “13 Şubat’ta adayımızı açıklayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında gazeteci İsmail Küçükkaya ve Bengü Şap’ın sorularını yanıtlıyor.

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI

Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili tartışmalara “Türkiye 2018 seçimlerinde yeni bir yönetim sistemine geçti. Yani kronometreyi sıfırladı. 2018’de seçilen cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk cumhurbaşkanıdır” diye yanıt vermesini yorumladı.

Kılıçdaroğlu, “Sıfırlamanın ne olduğunu Erdoğan gayet iyi bilir. Sıfırlama konusunda bir numaralı uzmandır. ‘Oğlum paraları sıfırladınız’ diye ben demedim o dedi” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili tartışmalara ise Kılıçdaroğlu, “Hiçbir anayasa hukukçusu bunu kabul etmiyor kendi militanları dışında” diye yanıt verdi.

Seçim için 14 Mayıs tarihinin belirlenmesi ve “Yeter, söz milletin” sloganının seçilmesinin kendisi için sürpriz olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Gideceğini bilen bir insan, 14 Mayıs’ı Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihinde ikinci önemli bir tarih olsun diye düşünmüş olabilir -iyi niyetle düşünüyorum – mayısta olmasıyla haziranda olması arasında bir fark yok” diye konuştu.

CİHAN PAÇACI AÇIKLAMASI

Habertürk’ten Nagehan Alçı’ya konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, parti yetkili kurullarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını ‘onaylayacak noktada olmadığını’ söylemiş ve ardından istifa ettiğini duyurmuştu.

CHP lideri konuya ilişkin, “Meral Hanım, Cihan Bey ile ilgili bir sorun olduğundan bahsetti. Sorunun ne olduğunu sorduk. Ayrıntı vermedi, öyle kaldı. Biz bu durumu toplantı bittikten sonra, akşam öğrendik” dedi.

Kılıçdaroğlu, “CHP’nin adayı siz misiniz?’ sorusunu yanıtladı. CHP lideri, “Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister. CHP’liler de kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterler. Burada aslolan, altı liderin oturup bir araya gelip ortak karar vermesi” ifadelerine yer verdi.

“Altı partinin ortak adayı olursanız seçim kazanılabilir mi?” sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Kazanılabilir tabi. Bütün anketler bunu gösteriyoz zaten. Bütün mesele bizim kararlılıkla ‘bu ülkeye demokrasiyi, insan haklarını getireceğiz, yoksulluğu tarihe gömeceğiz gibi iddialarımız var zaten” dedi.

TARIKATTAKİ İSTİSMAR SKANDALINA SERT TEPKİ

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, babasının kendisini 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiği’ ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını belirterek şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

Tarikattaki skandala ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, “” ifadelerine yer verdi.

SİNAN ATEŞ AÇIKLAMASI

Ankara’da öldürülen Ülkü Ocakları eski başkanı Sinan Ateş’le ilgili de konuşan CHP lideri, “Erdoğan her konuda konuşur, bu konuda niye hiç konuşmuyor? Acaba MHP’yi kızdırır diye mi konuşmuyor? Ortağımı kızdırırım diye mi konuşmuyor? ‘Faillerini mutlaka yakalayacağım’ diye niye demiyor Erdoğan? Bir olayı gizlemeye mi çalışıyorlar? Bir olayı kapatmaya mı çalışıyorlar? 6 ay sonra bütün bu olaylar aydınlanacak” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ KAZANDIĞINDA ONLARA YEDİ MADDELİK İLKELERİ VERDİM”

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

  • Belediye başkanlarımız kazandığında onlara yedi maddelik ilkeleri verdim. İlkelerden birisi şu; “Seçildiğiniz gün asla vatandaşlar arasında ayırım yapmayacaksınız. ‘Şu mahalle bana az oy verdi, hizmet vermeyeceğim’ demeyeceksiniz. Herkese eşit davranacaksınız, sadece yooksul mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız” idi.
  • İkincisi ise ” Harcadığınız para sizin değil, vatandaşların parası, bu yüzden harcadığınız tek kuruşun hesabını halka vereceksini” demek oldu. Bu  maddeler bizim 7 maddenin ilk ikisiydi. Dolayısıyla devletin de bu anlayışla yönetiliyor olması lazım.

“YAPTIĞI ZAMLARIN BİR ANLAMININ KALMADIĞINI HERKES GÖRECEK”

Kılıçdaroğlu, altılı masa olarak erken seçim kararına tepkilerinin nasıl olacağını şu sözlerle anlattı:

  • 6 Nisan’a kadar olursa buna destek veririz diye düşündük. Parlamento 6 Nisan’da bir karar alır, biz de o karara saygı duyarız, eski seçim yasasına göre seçimler yapılır diye düşündük. Erdoğan, ‘Hayır ben daha sonra yapacağım’ derse altı lider de buna destek vermeyeceğini kamuoyuna açıkladı. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimlerin yapılmasını istiyor. Biz iktidar olunca yapacağımız dediğimiz şeyleri Erdoğan yapmaya başladı.
  • Ama halk bunun farkında. Erdoğan bunu kendi iradesiyle yapmadı. Bizim baskımız, söylemlerimiz, baskın çıkmamız üzerine, halk tarafından da baskı gelince bunları yaptı. Hazirana doğru atarsa, enflasyon her ay yükseliyor. Dolayısıyla yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını herkes görecek. Bu sürece ya da bu anlayışa kendini hapseden birisinin seçimi kazanma şansı yoktur.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı tarihi duyurdu

Yorumlar kapalı.