istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Konya’da 12 metre derinliğinde obruk oluştu: Depremle ilgisi var mı?

Konya'nın Karapınar ilçesinde, 37 metre çapında ve 12 metre derinliğinde obruk oluştu. Konya Teknik Üniversitesi Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, "Bölgedeki depremlerle obrukları genel olarak kıyasladık, çok belirgin bir ilişki kuramadık" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karapınar Reşadiye Mahallesi Seyit Hacı Yaylası’ndaki tarlada yaklaşık 1400 metrekarelik alanda meydana gelen obruğun, 12 metre derinliğinde ve 37 metre çapında olduğu belirlendi.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, Karapınar’da dün yeni bir obruğun daha oluştuğunu söyledi.

“OBRUĞUN ÖNCEKİ BÜYÜK DEPREMLERLE DE ŞİMDİKİ DEPREMLE DE BİR İLİŞKİSİ YOK”

Yeni oluşan obrukların son dönemde yaşanılan depremlerle bir bağlantısını bulamadıklarını vurgulayan Arık, şunları kaydetti:

“Karapınar’da vatandaşların söylediğine göre dün yeni bir obruk daha oluşmuş. Biz de bunu incelemek için obruk oluşan alandaydık. Ancak bugün olan deprem ya da 6 Şubat’ta olan büyük depremlerle bu oluşan obrukları ilişkilendiremedik. Hatta biz ölçüm yaparken deprem oldu. Ama zaten buradaki obruk önceden oluşmuştu. Büyük depremlerden de yaklaşık 20 gün sonra olmuş.

* Yani bu obruğun önceki büyük depremlerle de şimdiki depremle de bir ilişkisi yok. Daha doğrusu biz kuramadık. Bu obruk belki çökmeye hazırdı ve etkisi olmuş olabilir mi? Olabilir. Ancak deprem anında olmuş olsaydı o zaman ‘Tamam depremden oldu.’ diyebilirdik. Ama depremden 20 gün sonra olduğu için bunu diyemiyoruz”

Deprem ya da artçı sarsıntıların obruk oluşumunu etkilemediğini söyleyen Arık, “Eğer obruk çökmeye hazırsa o zaman deprem bu çökme etkenlerinden birisi olabilir. Yani hazır obruk sarsıntıyla çökebilir. Dünyada benzer ilişkiler kurulan yerler var. Ama biz bu bölgedeki depremlerle obrukları genel olarak kıyasladık, çok belirgin bir ilişki kuramadık” diye konuştu.

Hacı Seyit Yaylası’nda yaşayan Mehmet Yapar da Karapınar da her zaman böyle obrukların oluştuğunu belirterek, şimdi de komşusunun tarlasında büyük bir obruk oluştuğunu söyledi.

Konya’da 12 metre derinliğinde obruk oluştu: Depremle ilgisi var mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!