Korkusuz yazarı Takan, Erdoğan’ın rakipleriyle nasıl baş ettiğini açıkladı: “İnanmayabilirsiniz ama…”

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, "İnanmayabilirsiniz ama Erdoğan karşı cephedeki partilere, belediyelere kendi adamlarını yerleştiriyor." dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, “İnanmayabilirsiniz ama Erdoğan karşı cephedeki partilere, belediyelere kendi adamlarını yerleştiriyor.” dedi.

Takan’ın bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle:

Yıllardır izlediğim Tayyip Erdoğan’ın iç siyaset stratejisini, John Nash’in oyun teorisine benzetirim. Yani, kendi kurduğun oyundan çok rakibin oyununu kurmak. Tayyip Erdoğan’da sıkıştığı, dara düştüğü, kaybedeceğini anladığı zaman bu işi çok iyi yapanlardan. Kendi oyunu kurarken rakibinde oyununu kurar ve böylece rakiplerinin elini zayıflatır.

Onlarca örnek sayabilirim… AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un Saadet Partisi’ni bölerek HAS Parti’yi kurması ve ondan sonrada iktidar partisine katılma süreci en çarpıcılardan biridir…

Bugünlerde hangi ankete baksak, AKP’nin en yüksek oyu yüzde 37 en düşük yüzde 34, MHP’nin en yüksek oyu yüzde 10 en düşük yüzde 8 çıkıyor. Cumhur İttifakı’nın oyu en yüksek yüzde 47, en düşük oyu yüzde 42 gözüküyor. Nereden toplarsan topla yüzde 50’ye ulaşamıyorlar ki üstüne çıksınlar. 31 Mart 2019’da oldukları gibi bugünde çok kritik bir eşikteler ve bunu saray da, AKP Genel Merkezi de iyi tahlil ediyor. Bu yüzden saray, toplumsal katmanların hepsine teker teker çalışmaya başladı. Ve bu yüzden saray yeni açılım sürecinin hazırlıklarını başlattı. Saray, kendisine oy vermeyecek Kürt seçmenin 3’de 1’ini “radikal sol” kendisine oy verebilecek Kürt seçmenin 3’de 2’sini “muhafazakar Kürtler” olarak değerlendiriyor. Tayyip Erdoğan’ın daha önce “gidenler gitsin” mesajlarının aksine Diyarbakır’da verdiği “küskünleri çağırın, kazanalım” mesajına dikkat edin. Erdoğan, 3’de 2’ye çalışamaya başladı. Yakında, Menzil benzeri cemaatler ile diğer kanaat önderlerinin sahada aktif olarak Kürt seçmen üzerinde çalışmaya başladığını görürseniz sakın ha şaşırıp kalmayın!..

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başka neler yapıyor?..

Rakiplerinin de oyununu kendisi kuruyor…

Siz, bunları, çıplak gözle, karşı cepheyi parçalamaya yönelik hamleler gibi görüyorsanız kısmen aldanırsınız… İnanmayabilirsiniz ama Erdoğan karşı cephedeki partilere, belediyelere kendi adamlarını yerleştiriyor. Ve böylelikle kendi lehine manipülasyonlara ve sonrasında hesapladığı gelişmelere zemin yaratıyor. Rakibin elini bozuyor.

Atalar demiş ya; “her gördüğün sakallıyı deden sanma” diye. Size de bir kardeş olarak naçizane önerim; her gördüğünüz genel merkez yöneticisini muhalefet sözcüsü, her gördüğünüz genel başkan danışmanını da muhalefet aleyhine konuşuyor sanmayın!.. Ha bir de anketçiler var… Nerelerden nerelere evrildiklerine çok ama çok dikkat edin.

Korkusuz yazarı Takan, Erdoğan’ın rakipleriyle nasıl baş ettiğini açıkladı: “İnanmayabilirsiniz ama…”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!