Lale Orta kimdir? Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta nereli, kaç yaşında?

Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı'na seçilen Lale Orta'nın hayatına dair ayrıntılar, yeni gelişme ardından öne çıktı. Türkiye'nin ilk kadın futbol antrenörü ve ilk kadın futbol hakemi olarak bilinen Lale Orta'ya, ilk kadın futbol doktoru unvanı verildi. İşte, Yeni MHK Başkanı olan Lale Orta hakkında merak edilenler...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na seçilen Lale Orta’nın hayatına dair ayrıntılar, yeni gelişme ardından öne çıktı. Peki Lale Orta kimdir? Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta nereli, kaç yaşında?

Lale Orta, Merkez Hakem Kurulu Başkanı seçildi. FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden biri olan Orta, İstanbul’da doğdu ve küçük yaşlarda spora yöneldi. Türkiye’nin ilk kadın futbol kulübü olan Dostlukspor Kız Futbol Kulübü’nde futbola başladı. Marmara Üniversitesi’nde İşletme eğitimi gördü.

Lale Orta kimdir? Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta nereli, kaç yaşında?

LALE ORTA KİMDİR?

Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na seçilen Lale Orta, 1960 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. On bir yaşında spora adım attı. Bir süre Vefa Kulübü’nde basketbol oynadıktan sonra Türkiye’nin ilk kadın futbol kulübü olan Dostlukspor Kız Futbol Kulübü’nde futbola başladı.Dostluk Spor’da 1976-1989 yılları arasında futbol oynadı. Kulüpte kalecilik ve kaptanlık yaptı. Yükseköğrenimini 1986 yılında Marmara Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde tamamladı.

1985 yılında antrenörlük kurslarını sürdürü, kursu birincilikle tamamladı. Türkiye’deki ilk futbol antrenörü kadın oldu. Antrenörlük eğitimi sırasında futbol hakemliği eğitimi aldı. Futbol hakemliği kariyerine erkek liglerinde devam etti. İlk olarak Eyüp stadında bir maç yönetti. Türkiye profesyonel 1., 2. ve 3. liginde futbol maçı yöneten ilk kadın oldu. Hakem olarak ilk Süper Lig maçı 1999 yılında oynanan Sakaryaspor – Ankaragücüspor maçı oldu.

Marmara Üniversitesi’nin Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nun, spor yönetimi yüksek lisans programında eğitimini yürüttü.1995 yılında, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından 27 ülkeden seçilmiş 54 kadın hakem arasına girerek dünyadaki ilk FIFA kokartlı kadın hakemlerden birisi oldu. Hakemliği bırakana kadar 60 uluslararası maç yönetti. 2000 yılında hazırladığı tezi ile doktor unvanı aldı ve böylece Türkiye’de futbol hakkında doktora tezi yazan ilk akademisyen kadın oldu.

Akademik kariyerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (1998-2003) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim üyesi (2003-2009) olarak devam etti. 2009’da Okan Üniversitesi’nde Spor Bilimleri Bölümü başkanlığını üstlendi. 2020 yılında profesör unvanını aldı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK)’nde, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nde, TFF Merkez Hakem Kurulu’nda çeşitli görevler yaptı. UEFA’da Delege ve Hakem Gözlemciliği (2006-2009) ile UEFA Hakem Eğitimciliği (2006-2007) görevini yürüttü.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından “Kadın ve Spor 2002 -Avrupa Kıtası Büyük Ödülü”‘ne değer görüldü. 2003 yılında, UEFA tarafından Avrupa kıtasındaki en iyi 17 hakemden biri olarak seçildi. 21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya (Djugarden) ve İsveç (Alvsjö) takımları arasında oynanan UEFA Kupası Kadınlar Final Maçı’nı yönetti. İsmi, Küçükçekmece Stadı’nda hakem odasına verilmiştir.

2023’te Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı seçildi.

Lale Orta kimdir? Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta nereli, kaç yaşında?

Yorumlar kapalı.