Marburg virüsü, DSÖ tarafından ‘salgın’ ilan edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gana'da 'Marburg humması'nı salgın ilan ettiğini duyurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu ayın başlarında açıklanan iki vakada enfeksiyonları doğrulamasının ardından Gana’da, Ebola benzeri Marburg virüsü hastalığının ilk salgınını ilan etti.

DSÖ’den yapılan açıklamada, Senegal’deki bir laboratuvara gönderilen örneklerde Marburg virüsü tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, hastaların sağlık çalışanları da dahil olmak üzere temas kurduğu 90’dan fazla kişinin tespit edildiği ve takibe alındığı aktarıldı.

“KONTROLDEN ÇIKABİLİR”

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, sağlık yetkililerinin hızla yanıt vererek Marburg virüsüne karşı hazırlıklı olmaya başladığını dile getirdi.

Acil önlem alınmadan virüsün kontrolden çıkabileceğini işaret eden Moeti, “DSÖ, sahada sağlık yetkililerini destekliyor ve şimdi salgın ilan edildiğine göre müdahale için daha fazla kaynak ayırıyoruz” ifadesini kullandı.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 90’A KADAR ÇIKABİLİYOR

Ebola’nın yakın akraba türü olduğu belirtilen Marburg virüsü, ilk kez 1967’de Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmişti.

Meyve yarasaları aracılığıyla bulaşan Marburg humması, insanlar arasında da enfekte kişilerin vücut sıvıları veya teması yoluyla yayılıyor. Enfekte kişilerde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma gibi etkiler aniden ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler gelişiyor.

Aşısı ya da özel bir tedavisi olmayan Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzde 23 ila yüzde 90 arasında değişebiliyor.

Virüsün ilk tespit edildiği 1967’den bu yana Güney ve Doğu Afrika ile Avrupa’da 12 Marburg vakası görüldü.

Angola’da 2005’te görülen Marburg humması salgınında, hastalığa yakalanan 252 kişinin yüzde 90’ı yaşamını yitirmişti.

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’da 2018’de bir yarasada virüse rastlansa da insanlar arasında herhangi bir vaka kayda geçmemişti.

Marburg virüsü, DSÖ tarafından ‘salgın’ ilan edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!