Matrah düzenlemesi hayata geçti: Otomobilde hangi marka kaça düştü?

İlk olarak 1 Aralık'ta yürürlüğe girmesine karar verilen matrah düzenlemesi, ani bir karar ile birlikte bugün hayata geçti. Matrahta gelişen güncelleme ile hangi araç ne kadar oldu? Otomobil yazarı Emre Özpeynirci açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz hafta Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileriyle bir araya geldi. OYDER Başkanı Altuğ Erciş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılım sağladığı görüşmede sektöre ile ilgili fikir alışverişinde gerçekleşirken gündem konusu otomobildeki matrah düzenlemesi de konuşuldu. Bakan Nebati, görüşme esnasında otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini ve matrah uygulamasının 1 Aralık itibarıyla hayata geçeceğini açıklamıştı.

24 KASIM’A ALINDI

Matrah düzenlemesinin gerçekleşeceği tarih ise ilk defa 10 gün öncesinden açıklandı. Otomobil sektörü için uzun bir süre sayılabilecek 10 satıcılara ise iyi gelmedi. Sektörde matrah düzenlemesi sebebiyle aksamalar meydana geldi. Gelen tepkiler üzerine 1 Aralık’ta hayata geçecek olan düzenleme apar topar ve habersiz bir şekilde 24 Kasım’a çekildi.

NE DEĞİŞTİ?

Verilen bu karar ile birlikte, motor silindir hacmi 1600 CC altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin TL’den 184 bin TL’ye yükseltildi. Matrah üst limiti ise 200 bin TL’den 280 bin TL’ye çıkarıldı.

HANGİ ARAÇ NE KADAR OLDU?

Otomobil yazarı Emre Özpeynirci ise Türkiye’nin gündemi olan matrah güncellemesi ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Özpeynirci, güncellenen sadece 595 bin liranın altındaki fiyata sahip modeller etkilendiğini belirterek hangi aracın ne kadara düştüğünü de açıkladı.

Özpeynirci’nin açıklamasıyla; buna göre; en ucuz Fiat Egea’nın fiyatı 402.900 TL’den %11,11 indirimle 355.500 TL’ye, En ucuz Renault Clio’nun fiyatı 448.000 TL’den %16,67 indirimle 373.300 TL’ye, En ucuz Hyundai i20’nin fiyatı 437.000 TL’den %16,67 indirimle 364.166 TL’ye indi.

Matrah düzenlemesi hayata geçti: Otomobilde hangi marka kaça düştü?

Yorumlar kapalı.