Mikis Theodorakis’in cenazesi yargıya taşındı

Yunanistan'ın büyük bestecisi Mikis Theodorakis'in son isteğine rağmen Korint'e gömmek isteyen kızına mahkeme izin vermedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atina Asliye Mahkemesi, dünyaca ünlü Yunan müzisyen Mikis Theodorakis’in son isteğine uygun olmayan bir yere gömülmesi için herhangi bir işlem yapılmasını yasaklayan geçici bir karar çıkardı.

2 Eylül’de hayatını kaybeden büyük bestecinin, ölmeden önce cenaze töreniyle ilgili tüm prosedürleri güvendiği kişilere emanet ettiği öğrenilirken, ilgili noter belgesinde Theodorakis’in, cenazesini üstlenecek cenaze evi bile dahil olmak üzere birçok ayrıntıya yer verdiği aktarıldı.

Mikis Theodorakis’in kızı Margarita Theodorakis, babasının son arzusu Girit adasının Hanya ilçesine gömülmek olmasına rağmen, babasının Korint Vrahati’ye gömülmesini istemişti.

İlk Derece Mahkemesi’nin kararı, Mikis Theodorakis’in bir yardımcısının, ilgili bir başvuruyla merhumun son arzusunu kesin olarak kanıtlayan bir dizi belge sunan bir temyiz başvurusunun ardından geldi.

Mikis Theodorakis’in 2013 yılında Hanya’ya gömülme arzusunu dile getirdiği mektubun içeriği ise Hanya Belediye Başkanı Panagiotis Simandirakis tarafından açıklandı.

Basın mensuplarına okuanan mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Sayın belediye başkanım, bugün size farkında olduğum çok ciddi bir kişisel konu hakkında yazıyorum. Son konuşmamızda size bildirdiğim gibi, son dileğim, babamın doğum yeri olan, anne babamın ve erkek kardeşimin bulunduğu Galatas Hanya mezarlığına gömülmek.

Mezarlıkta, o zamanki Kydonia belediyesi tarafından bir mezarın tahsis edildiği ve talimata göre tamamlandığı biliniyor.

Ailem bu dileğimi kabul etmediğinden, ancak kanunun herkesin kendi bedeninin kaderini tayin etme hakkı tanıdığından Anayasa çerçevesinde arkadaşım George Agorastakis’e ve sekreterime emanet ettim. Irini Parmenidou’nun bu amaç için gerekli tüm işlemleri yapmaya devam edeceğini ve onlara yardım etme zamanı geldiğinde size sormak ve yetkin bir belediye başkanı olarak elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum, çünkü yukarıda belirtilen mezarlık artık Hanya Belediyesi’ne ait.

Son olarak, o zaman Hanya belediye başkanını bu mektup hakkında bilgilendirecek başka bir ofisiniz olup olmadığını soracağım.

Çok teşekkürler. Mikis Theodorakis”

KIZINDAN TEPKİ

Margarita Theodorakis, mahkemenin kararının ardından yaptığı açıklamada, “Keneler tarafından acımasızca sokuldum ve lanetlendim. Kanımı emiyorlar. Ama kalbim babamın kanıyla dolu! Ne elde edebilirler?” dedi.

Theodorakis oğlu Yorgo Theodorakis ise babasının isteğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Sessizlik ve saygıyla onun isteğine saygı göstereceğiz, herkes böyle söylüyor. Sahip olduğumuz acı bize yeter…” diye kaydetti.

Mikis Theodorakis’in cenazesi yargıya taşındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!