NASA tatbikatında Dünya, katil göktaşından kurtarılamadı

NASA, mevcut gezegen savunma sistemlerinin ne denli etkili olduğunu anlamak için tatbikat niteliğinde bir simülasyon hazırladı. Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA, mevcut gezegen savunma sistemlerinin ne denli etkili olduğunu anlamak için tatbikat niteliğinde bir simülasyon hazırladı. Tatbikata katılan araştırmacılar, 10 megaton TNT enerjisiyle ABD üzerinde patlamaya hazır bir göktaşını etkisiz hale getirme görevini üstlendi.

200 KİŞİN KATILDI

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Çeşitli kurumlardan ve eyaletlerden 200’den fazla kişinin katıldığı simülasyonda yaklaşık 70 metrelik göktaşını durdurma görevi başarısız oldu ve büyük bir felaket yaşandı. Tatbikat, başkent Washington’daki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda hem sanal ortamda hem de yüzyüze yapıldı.

“KATILIMCILAR HİÇBİR ŞEY YAPAMADI”

NASA’nın bu pratiğe dayanarak hazırladığı raporda insanlığın henüz bu tehditle karşılaşmaya hazır olmadığı ifade edildi. Simülasyonun hazırlanma sürecinde görev alan NASA araştırmacısı Emma Rainey, “Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı” diye konuştu. Simülasyon, akademisyenlerin, bilim insanlarının ve hükümet yetkililerinin, gezegene karşı risk teşkil eden gerçek bir göktaşına nasıl tepki vereceğini görmek için hazırlandı.

Katılımcılara asteroitlere ve çarpışma olasılıklarına dair gerekli bilgilerin aktarıldığı hızlandırılmış bir kurs verildi.

NASA’nın gezegen savunma görevlisi Lindley Johnson, “Devlet kurumları ve krize dahil olacak diğer kuruluşlar arasında operasyonların ve iletişimin ne kadar iyi işleyeceğini görmek ve ardından eksikleri belirlemek istedik” dedi.

Söz konusu tatbikat NASA’nın şimdiye kadarki gezegen savunma simülasyonlarının 4.sü oldu. Diğer simülasyonlar 2013, 2014, 2016 ve 2018’de yapılmıştı. Öte yandan, bu yılki tatbikatta daha fazla devlet kurumu yer aldı. Örneğin acil durum müdahale ekiplerinin de yer aldığı ilk simülasyon oldu.

Simülasyon aynı zamanda yalnızca çarpışmayı değil, bunun hemen ardından yaşanacakları da içeren ilk tatbikattı. Zira katılımcılar bir yandan göktaşıyla, bir yandan da yalan haberlerin yarattığı panikle mücadele etti.

NASA son dönemde Dünya’yı olası göktaşı çarpışmalarından korumak için yürüttüğü çalışmalara hız verdi.

Uzay ajansının eylül ayında fırlattığı DART uzay aracı, Dimorphos adlı bir göktaşına tam isabetle çarpmış ve gökcisminin yörüngesini değiştirmeyi başarmıştı.

NASA tatbikatında Dünya, katil göktaşından kurtarılamadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!