NASA’nın Mars’tan topladığı ilk kaya örneği kayıp

NASA'nın uzay aracı Perseverance'ın Mars’tan topladığı ilk kaya örneğinin kayıp olduğu bildirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çalışanları, Mars’a gönderdiği uzay aracı Perseverance’ın topladığı kaya örneğinin robotun metal tüpünde bulunmadığını açıkladı.

Perseverance’ın ilk kaya toplama girişimi başarısız olurken, bilim insanları, Dünya’da yapılan denemelerde benzer bir olay yaşanmadığını belirtti.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Perseverance yöneticisi Jessica Samuels, “Örnek alma süreci başından sonuna kadar otonomdur. Toplama tüpüne bir numune yerleştirdikten sonra gerçekleşen adımlardan biri, onun hacmini ölçmektir. Robot, numuneyi olması gereken dirençle karşılamadı” dedi.

Perseverance’ın proje müdürü Jennifer Trosper ise, “Şimdilik numune alma ve önbelleğe alma sistemiyle ilgili bir donanım sorununun daha düşük, kayadan karot alma sırasında beklediğimiz şekilde tepki vermemesinin daha yüksek bir ihtimal olduğunu düşünüyoruz” dedi.

NASA bilim insanları şimdi ilk kaya örneğinin nasıl kaybolduğunu ve süreç boyunca neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışıyor.

NASA’nın Mars’tan topladığı ilk kaya örneği kayıp

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!