Nazi davasında yargılanan 96 yaşındaki kadın sanık ilk duruşma öncesi kayıplara karıştı

96 yaşındaki Irmgard F., Stutthof Toplama Kampı'nda sekreter olarak görev yaptığı dönemde 11 bin kişinin öldürülmesinde yardım ve yataklık yapmakla suçlanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nazi işgali altındaki Polonya topraklarında bulunan Stutthof Toplama Kampı’nda sekreter olarak görev yapan ve bugün yargılanmasına başlanacak olan 96 yaşındaki Irmgard F. kayıplara karıştı.

Davanın görüleceği Itzehoe Eyalet Mahkemesi, duruşmaya gelmeyen F. hakkında tutuklama emri çıkardı.

11 bin kişinin ölümüne yardım ve yataklıkla suçlanıyor

Irmgard F., 11 bin kişinin ölümüne yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılanacaktı. Kampta çalıştığı yıllarda 18-19 yaşında olan F., Hamburg kentindeki bir yaşlılar yurdunda yaşamını sürdürüyordu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; mahkeme sözcüsü, sanığın sabah saatlerinde yaşadığı yaşlılar yurduna bir taksi çağırarak Hamburg dışındaki Norderstedt metro istasyonuna gitmek istediğinin belirlendiğini kaydetti.

96 yaşındaki F., Stutthof toplama kampında Haziran 1943-Nisan 1945 döneminde kamp komutanının sekreteri olarak esirlerin sistematik bir şekilde öldürülmesine yardımla suçlanıyor.

Polonya’nın Gdansk kenti yakınlarındaki kampta, aralarında Yahudi esirlerin yanı sıra Polonyalı partizanlar ve Sovyet savaş esirlerinin de bulunduğu yaklaşık 65 bin kişi katledilmişti.

Davaya taraf olan Yahudi Soykırımından hayatta kalanların avukatı Christoph Rueckel, F.’nin kamp komutanının tüm yazışmalarını gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Tüm sürgün ve infaz emirlerini kendisi kağıda geçiriyor, tüm mesajlar kendisi tarafından gönderiliyordu” dedi.

Karar Haziran’da bekleniyor

Davayı gören mahkeme, Şubat ayında F.’nin sağlık durumunun yargılanmaya müsait olduğuna karar vermişti. Ancak yine de sanığın yaşı nedeniyle duruşmaların kısa tutulacağı, bu nedenle 26 duruşmanın planlandığı davada kararın açıklanmasının 2022 yılı Haziran ayını bulacağı belirtiliyor.

Son olarak Nazi dönemindeki milis güçlerinden Koruma Timi (SS) mensubu Bruno D. 93 yaşında yargıç karşısına çıkarak Temmuz ayında iki yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak cezası ertelenmişti.

Bir hafta önce de Berlin yakınlarındaki Neurippin kampında gardiyanlık yapan 100 yaşındaki bir kişinin davası başlamıştı.

Kaynak: Independent

Nazi davasında yargılanan 96 yaşındaki kadın sanık ilk duruşma öncesi kayıplara karıştı

Yorumlar kapalı.